Slik lød tiltalebeslutningen i rollespillet som utspant seg i Arendal gamle rådhus. På halvannen time fikk publikum og et politikerpanel oppleve en komprimert versjon av en rettssak, der rollene var besatt av kjente jurister og lokale skuespillere, og der de selv hadde rollen som dommere.
Hemsedal-saken
Advokatforeningens Merete Smith og Jens Johan Hjort har allerede fått forespørsler om å sette opp rollespillet flere steder i landet.
- For nøyaktig 150 år siden kom Fjodor Dostojevskij ut med romanen Forbrytelse og straff. Det finnes knapt noe tema gjennom menneskehetens historie som har fenget mer. Og engasjementet rundt disse spørsmålene har vært ekstra stort de siste ukene, på grunn av den omstridte voldtektssaken i Hemsedal. Jeg vil understreke at vi lagde planene for dette rollespillet før denne saken kom opp, og dette har ingen ting med den saken å gjøre, sa Advokatforeningens leder, Jens Johan Hjort, da han ønsket publikum velkommen.
Han la til at mye av det som skulle drøftes i rollespillet, berører de samme spørsmålene som i Hemsedalsaken.
- I vårt rollespill har vi lagt oss så tett på virkeligheten som mulig. Temaet vi har valgt, er sovevoldtekt, og vår sak er ikke hentet fra én reell sak, men fra flere saker. Men de to partene, hendelsesforløpet, vitneutsagnene og andre bevi


































































































