AddToAny

Prater uklart og skriver feil

Prater uklart og skriver feil
Hvorfor omtale folk som svarer på spørsmål som respondenter? Er poenget å opphøye og fjerne seg fra talemåten til vanlige mennesker? spør Tom Jenssen. Innspill Tom Jenssen Operasjonssykesøster ved UNN, dvs.
Tromsø

På sist halvdel av 80-tallet snakket lærerne på sykepleierskolen kun om ting og fenomen i forhold til, og det snakkes det om fortsatt. Og det er jo på den skolen vi sosialiseres og formes i vår profesjonelle språkbruk. Samtidig har vi nå på alle nivå, til og med til hjemmebruk, overtatt politikernes utfordringer istedenfor vårt gode gamle problem. Og det er bare et tidsspørsmål før vi er tvunget til å være pro-aktive for å henge med på jobben.

Skal en skrive oppgave og intervjue folk er de en respondent, lærte jeg på skolen. Er poenget å opphøye og fjerne seg fra talemåten til ordinære mennesker? Hvem ellers er det som kaller folk som svarer på spørsmål som respondenter?

I psykiatrien før jeg startet på sykepleierskolen, fikk vi inn en spesialsykepleier i psykiatri som sommervikar sørfra. Hun skulle gå foran med gode eksempler og heve standarden. Hun var positiv, høflig og hyggelig. Men hun mente vi burde korrigere pasienten vår når han sprang rundt i den altfor store trusa i dødsangst og ropte om ballene som var blitt altfor store fordi han hadde drukket for store mengder vann. Det heter ikke balla, det heter skrotum, det heter skrotum, svarte hun for å korrigere på en verdig måte.

Samtidig når en begynner å jobbe oppdager en at d

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt