Kari Sørensen
Leder, Norsk Barnesmerteforening
Tanja Pedersen
Nestleder, Norsk Barnesmerteforening
Ifølge Lov om rituell omskjæring av gutter, kan gutter i Norge omskjæres om operasjonen utføres forsvarlig, men bare om det tilbys nødvendig smertelindring før, under og etter inngrepet. Hva nødvendig smertelindring er, står ikke definert.
Samlet enighet
Det har vært samlet enighet fra Norsk barnelegeforening, barnekirurger, helsesøstre, barneombud, Barnesykepleierforbundet og Rådet for legeetikk om å ikke støtte opp om denne loven - noe Norsk Barnesmerteforening heller ikke gjør. Omskjæring er ikke medisinsk nødvendig og kan helt uproblematisk vente til barnet fyller 16 år. Da kan gutten selv bestemme om han faktisk ønsker operasjon.
Det er tankevekkende at loven om omskjæring av gutter ble vedtatt, selv om man allerede i 1995 vedtok lov om forbud mot kjønnslemlestelse, eller omskjæring, av jenter.
Ut på anbud
Helse Sør-Øst har nå satt omskjæring av gutter ut på anbud. Anbudet gjelder gutter under 3 måneder, som ifølge anbudsutlysningen kan opereres i lokalbedøvelse.
Ikke å skade


































































































