AddToAny

Om Peer Gynt, protein fra gras og protein til gris

Om Peer Gynt, protein fra gras og protein til gris
Denne sommeren har vi kunnet lese både i Norsk Landbruk og i landbruksorientert dagspresse om et forprosjekt som er startet på Hedemarken. Hensikten skal være å finne erstatning for soya ved å utnytte det som skal finnes av protein i saft fra gras.
Det er oppgitt at prosjektet har fått støtte både fra Innovasjon Norge (IN) og fra Norges forskningsråd. Det siste har imidlertid vist seg å være en tilsnikelse, da støtten er gitt fra Regionalt Forskningsfond Innlandet, som er et regionalt organ som får deler av sine midler fra Forskningsrådet.

Initiativtakeren til prosjektet siteres i Norsk Landbruk på at «Dersom antakelsene våre stemmer, inneholder væska mellom 40 og 50 prosent proteiner». Den væska som omtales, er saft som er pressa ut av ferskt gras, med en metode som er omtalt i NL nr. 12/13 - 2016.

Det er sjølsagt positivt at folk er kreative og nytenkende, og det er bra at vi har offentlige institusjoner som gir støtte ti

Gå til mediet

Flere saker fra Bondebladet

Har du fått med deg at vi har lansert Google Pay? Dermed tilbyr vi hele rekken av populære tjenester for mobilbetaling: Google Pay, Apple Pay og Tæpp med Vipps.
Bondebladet 15.10.2026
TINE Rådgiving står sterkere enn på mange år.
Bondebladet 15.10.2026
Kimen - ein dokumentarfilm om matsikkerheit
Bondebladet 15.10.2026
Flere geitebønder har reagert på at beskjeden om forholdstallet kom for seint i fjor. Nå kommer Norsk melkeråvare med en tydelig beskjed et par måneder tidligere på året. GEITEMELK
Bondebladet 15.10.2026
Guro Stutlien er godt i gang med nye KSL, som de fleste bønder må bryne seg på denne høsten. Men hvordan har det gått? KSL
Bondebladet 15.10.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt