Advokatbladet
02.12.2020
- Dette er en god dag for domstols-Norge, sier Per-Willy Amundsen, Frps justispolitiske talsmann, etter at budsjettenighet sikret gjennomslag for regjeringens domstols-reform. Mens advokater på Sortland håper på regjeringsskifte og reversering.
- Dette er forferdelig trasig. Vi har fått fem kroner billigere vinflasker, men på slaktebenken ligger domstolene. Jeg har ingen tillit til at den eneste forskjellen publikum vil merke, er et annet skilt på døren, sier Trude Marie Wold, advokat på Sortland og nestleder i Advokatforeningen.
Les merAdvokater, politijurister og dommere har stått sammen mot nedleggelsen av Vesterålen tingrett.
- Vi håper på et regjeringsskifte og en reversering. De har sagt at vi skal ha et rettssted her, men lokalene vi har her i Vesterålen er ikke en domstol verdig. Vi har en sorenskriver som fyller 70 år og går av den 19.januar. Da vil vi ikke ha noen embetsdommere, bare to dommerfullmektiger. Og ingen stillinger er lyst ut, sier Wold


































































































