AddToAny

NYTT ÅR - NYE MULIGHETER

Sannelig er vi godt i gang med et nytt år, før vi vet ordet av, har det gått to måneder. Jeg liker tanken på, og følelsen av nye muligheter.
Ofte er det en kombinasjon av motivasjon og trøst i nye muligheter; brette opp ermene for å gjøre ting enda bedre, ta nye skritt, men også som en trøst fordi det er sjanse til å rette opp, og starte litt på nytt.
Og så synker realiteten inn, det er jo fortsatt meg og vi som skal gjøre det, og det er store sjanser for at mye fortsetter i samme tralten. Men likevel, egenmotivasjon er viktig!
For oss er dette det 20. året som mjølkebønder! En milepæl, på godt og vondt. Jeg veksler mellom den gode følelsen av å kjenne på erfaring, og den noe mer todelte følelsen av at tida går altfor fort ... Men du verden så mye vi har gjort og lært disse årene.

Altfor mye dyr
Vi er i siget her, med kyr og kviger som kalver til stadighet. Et resultat av kvotekjøp og økt forholdstall i korona-åra, er altfor mye dyr. Det er rimelig stimulerende å greie og produsere mer mjølk enn noen gang før, men - det har også en bakside. Jeg er jo sjølsagt glad for at det har gått fint med kalvingene og at de friske og fine. «For mange» småkalver, som vokser til og trenger enda mer plass og enda mer fôr, og bidrar til fulle møkklager, enda tidligere enn før. Vi har oss sjøl og takke, eller skal jeg si, meg sjøl? Siden jeg påberoper meg å være sjef ...

Mye vær i starten på året
Det har vært mye vær i starten av
Gå til mediet

Flere saker fra BUSKAP

Hos Jarle Mjølhus ble problemet med hasesår og hovne hase løst med vannmadrasser i liggebåsene.
BUSKAP 06.09.2024
Helsesertifikater fra Mattilsynet er en forutsetning for at Geno kan eksportere sæd. Ressursknapphet og manglende vilje til å prioritere denne oppgaven bremser Genos sædeksport.
BUSKAP 06.09.2024
BUSKAP 06.09.2024
Det er sommer! Ett ord som rommer så mye. Forventninger, hvordan blir våren, blir det nok grovfôr, beiteslipp, hastverk og lastverk. Skolefri. Arbeid, definitivt arbeid. Det er absolutt mulig å miste hodet i alle gjøremål.
BUSKAP 06.09.2024
Økonomi og utslepp av klimagassar ved aukande mjølkeavdrått pr. ku.
BUSKAP 06.09.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt