forskning.no
06.12.2016
Norske 15-åringer gjør det klart bedre i naturfag, matematikk og lesing enn for tre år siden og er blant de beste i OECD i lesing, viser en ny PISA-rangering.
NTB
Les merNorge ligger for første gang siden PISA-målingene startet i 2000 over OECD-snittet i alle tre disipliner, viser den internasjonale kartleggingen, som ble offentliggjort tirsdag.
PISA undersøker 15-åringers kompetanse i naturfag, matematikk og lesing hvert tredje år. 72 land og områder er med i årets test.
Siden forrige undersøkelse i 2012 har norske 15-åringer hatt en fremgang på tre poeng i naturfag, fem poeng i lesing og ett poeng i matematikk, og er nå blant en gruppe på 24 land som ligger over OECD-snittet i alle tre disipliner.
Singapore, Japan, Estland, Kinesisk Tapei (Taiwan) og Finland topper rangeringen. Norge er tredje beste land i


































































































