Det slår Abelia og Oslo Economics fast i den nye utgaven av Omstillingsbarometeret, som blir lagt fram på Arendalsuka mandag ettermiddag.
For åttende gang har Abelia gått gjennom internasjonale statistikker og sammenlignet Norge med 21 innovative økonomier. Hensikten er å tallfeste hvor forberedt Norge er på en fremtid etter oljen.
Den kraftige veksten i rekrutteringen til høyere utdanning de siste årene har ført til at flere har spurt seg om det utdannes for mange med høyere utdanning i dette landet. Men denne frykten er overdrevent, slås det fast i barometeret.
- Her må debatten realitetsorienteres. Mastersyke må redefineres, og symptomene er at vi har for få mastergrader. Ikke for mange. Vi trenger særlig flere som tar høyere utdanning innenfor IKT-fagene. Her u


































































































