I desember ble det lagt frem et forslag om å opprette en stilling som «kommuneprest» for å styrke arbeidet innen psykisk helse, rus og livsmestring for ungdom i Kongsberg. Forslaget ble endret i budsjettforslag fra flertallspartiene, og i stedet ble det vedtatt å opprette en stilling i samarbeid med Kongsberg sykehus for å øke kommunens ansvar for «det hele mennesket».
Vedtaket kom etter reaksjoner fra blant annet Human-Etisk Forbund. Mandag ble det imidlertid kjent at Den norske kirke likevel kan bli involvert i den planlagte ungdomsarbeiderstillingen i Kongsberg kommune. Rådmann Wenche Grinderud la onsdag frem det nye forslaget om diakon for formannskapet.
- Jeg synes hele behandlingen i formannskapsmøtet var vanskelig. Jeg stusser over hvorfor rådmannen i det hele tatt tar kontakt med Kirkens Bymisjon etter at forslaget om prestestilling ble omgjort. Og så kommer med denne innstillingen til formannskapet allerede før diakonstillingen er behandlet i Kirkelig fellesråd, sier Johansen.
Arbeiderpartiet la under møtet frem et eget motforslag, der de ba formannskapet si nei til rådmannens innstilling og heller støtte opprettelsen av en helsepleier-stilling. Denne fikk kun Arbei


































































































