AddToAny

For mye kunst i håndverket?

For mye kunst i håndverket?
Regjeringen ønsker å dele kunst- og håndverksfaget i to, fordi det er for mye kunst i håndverket, og Stortinget har gitt sin tilslutning. Nei, det er ikke det som er problemet med faget.
For oss som underviser i faget, er problemet egentlig ganske opplagt, og problemet er tredelt: Kompetansemålene, timeantallet og mangel på ressurser. Det mest problematiske er kompetansemålene i faget. En smørbrødliste av 21 punkter innen visuell kommunikasjon, design, kunst, og arkitektur, som til sammen favner så vidt at selv om læreren har en mastergrad i faget, innehar vedkommende ikke kunnskap om alle punktene. Selv har jeg bare en bachelorgrad og ti års erfaring som utøvende kunstner, så jeg må i min undervisning velge bort punkter jeg ikke har kompetanse i. Når jeg med min bakgrunn og erfaring har vansker med å dekke kompetansemålene, er det ganske opplagt at de lærerne som ikke engang har de ønskede 30 fagrelevante studiepoengene, får problemer med å tilrettelegge for god undervisning i faget.



På vår skole er vi heldige. Vi har flere lærere med faglig tyngde som utfyller hv
Gå til mediet

Flere saker fra Utdanning

– Garnet sitter fast! roper Signe.
Utdanning 04.09.2026
Ikke alle elever er begeistret over en bok som skal bidra til å oppdra sanne patrioter med «sunne» verdier.
Utdanning 04.09.2026
Meldar: Kirsten Flaten, dosent ved Høgskulen på Vestlandet Vurdering for læring er eit kjent omgrep i pedagogikk, og boka tar opp vurdering i skulen, både på godt og vondt.
Utdanning 04.09.2026
En endring i innkjøpsordningene gjør at 700 skoler kan få gratis bøker fra Kulturrådet fra neste år.
Utdanning 04.09.2026
Et barn som sover alene i tunnelen til en sklie. To barn forsvinner på tur. En ansatt er alene med 21 unger på avdelingen. Hver av disse hendelsene kunne ha fått alvorlige konsekvenser.
Utdanning 04.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt