AddToAny

Mer penger – og garantert sykepenger

Konkurranseutsatt industri – kjent som frontfaget – var som vanlig først ut i årets lønnsoppgjør.
Mye av det som oppnås her følger etter i store deler av arbeidslivet. Og det er her den såkalte «rammen» legges, altså det økonomiske spillerommet som smitter over på hele det norske lønnsoppgjøret.
I år møtte Fellesforbundet fra LO sin motpart Norsk Industri fra NHO med felles krav fra LO om økt kjøpekraft og at arbeidsgiver skal forskuttere sykepenger.
Begge kravene ble innfridd.
SIKRER ØKT KJØPEKRAFT
Med stor grad av usikkerhet i dagens urolige verdensbilde er prisveksten anslått til å lande på 3,2 prosent for 2026. Ramma fra årets lønnsoppgjør er beregnet til 4,4 prosent. Det betyr i utgangspunktet at målet om økt kjøpekraft er oppnådd: Arbeiderne skal sitte igjen med mer lønn etter at regningene er betalt.
Men det betyr ikke at du kan gange dagens lønn med 4,4 prosent. Ramma er den samlede økningen av arbeidsgivers utgifter som følge av oppgjøret. Det er et
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Dette har vært den beste dagen min her på bruket. Faen, noen ganger må vi bare si fra, ikke sant!
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN-medlemmene sakker akterut i lønnsutviklingen. Men NHO vil ikke være med på at det er lederne som stikker av med pengene.
NNN-arbeideren 20.04.2026
NNN er forbundet for deg som jobber i mat-og drikkevareindustrien. Vi er nærmere 30.000 medlemmer. Sammen med andre forbund i LO er vi mer enn 900.000 medlemmer. Forbundet ble stiftet i 1923.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Tariffoppgjøret i 1986 endte i en historisk arbeidskonflikt. LO krevde økt kjøpekraft og 37,5 timers arbeidsuke, arbeidsgiverne ville ha moderasjon.
NNN-arbeideren 20.04.2026
Kokk- og servitørfagene stikker fortsatt av med flesteparten som søker seg til matfagene.
NNN-arbeideren 20.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt