Maur i hus?
Kari Gjertrud Dølgaard Foto: pixelman/Scanstockphoto
Det er flere grunner til at mauren kommer inn i husene våre tidlig på våren. Hovedårsaken er at den våkner såpass tidlig på året at det er vanskelig for den å finne mat ute i naturen. Senere i sesongen har den mye mer å velge i, men senvinters og på våren må den virkelig lete. For maur som bor i tuer like ved en bolig, vil den ofte lett finne veien til kjøkkenet.
Bli medlem i Huseierne for 510 kroner og spar tusenlapper.
Plager den deg?
Du har oppdaget maur inne, og er litt rådvill. Hva skal du gjøre med det? Det første spørsmålet du bør stille deg selv er om mauren plager deg. Finnes de i så store mengder at det er ubehagelig, er det mye du selv kan gjøre for å bli kvitt dem. Kanskje vil det beste være at du feier vekk de individene du finner, og venter litt for å se om de forsvinner av seg selv når det blir varmere i været. Det eneste unntaket vil være faraomauren som kun kan leve innendørs i Norge.
Stokkmaur på latin camponotus ligniperda. Illustrasjon: Hallvard Elven, Folkehelseinstituttet.
- Endelig noen som vil snakke om noe annet enn skjeggkre, utbryter biolog og skadesjef i Anticimex, Stein Norstein.
Han er egentlig litt oppgitt over hysteriet rundt maur. Vi går på tå hev og er redde for alt mulig, men vi kan ikke leve sånn mener han.
- Mange skadedyrfirmaer lever godt på hysteriet om maur i boligen, men det er jo bare tøys, påpeker han.
Han råder oss til å slappe av selv om man oppdager småkrypene, og håper folk kan ta det som en gladmelding. Selv om du skulle finne ut


































































































