Det var tirsdag 9. maiat studentavisen Universitas med tilhold på Universitetet i Oslostartet sine artikler om en alvorlig rasismesak på UiOsom skal ha pågått over mangeår.
Organisasjon mot offentlig diskriminering (OMOD) har tatt opp saken medLikestillings- og diskrimineringsombudet, og det er blant annet gjennom dokumentene som er sendt mellom disse enhetene at Universitas har fått innsyn i saken og fått snakket med noen av de ansatte som forteller om grovrasisme.
De berørte ansatte jobber i Eiendomsavdelingen påUiO.
15 organisasjoner taravstand
Fredag 19. mai har så 15 organisasjoner på Universitetet i Oslo sluttet segtil en storstilt markering mot rasisme påUiO.
Initiativtakerne bak demonstrasjonen skriver på facebook blant annet at flere har blitt utsatt for grov rasisme og kommentarer som bl.a. ble brukt mot en ansatt var svart apekatt, negerarbeid er for han og andre lik ham og apekattlyder.
- Dette et alvorlig brudd på arbeidsmiljøloven.Derfor er det viktig at vi står samlet som studenter for å vise vår motstand mot rasi


































































































