AddToAny

Mange mister jobben når Tanum nedbemanner

Mange mister jobben når Tanum nedbemanner
Bokhandel-kjeden kutter 40 årsverk i butikkene. Tanum skal nedbemanne med 40 årsverk fordelt på de 18 butikkene i kjeden, skriver Klassekampen. Det ble gjort kjent på et allmøte for de ansatte på torsdag.
Antall ansatte som mister jobben vil trolig være en god del høyere, siden mange jobber deltid.

- Å få slike beskjeder gjør selvfølgelig vondt for alle som er glade i jobben sin, og som er glade i bøker. Jeg oppfatter likevel at de setter pris på at vi har hatt en ryddig prosess rundt omleggingen. Vi vil gjøre alt vi kan for å hjelpe dem som kan bli rammet av nedskjæringene framover, og være påpasselige med å informere tydelig underveis i en usikker situasjon, sier Tanum-direktør Karin Mundal til Klassekampen.

Fagorganiserte

HK-Nytt har forsøkt å komme i kontakt med Mundal i dag, uten å lykkes. Etter det HK-Nytt forstår finnes det ingen felles tillitsvalgt for alle de 18 butikkene, men Handel og Kontor har både medlemmer og tillitsvalgte i kjedens butikker. HK-Nytt har så langt heller ikke lyktes med å få noen av de tillitsvalgte i tale.

Selger færre bøker

Årsaken til nedskjæringene i bokhandlerkjeden er at boksalget har gått dramatisk ned. I første kvartal i år sank boksalget i Norge med om lag åtte prosent sammenlignet med samme periode i 2017, skriver avisen.

- Vi gjør nedskjæringene for å møte utviklingen i markedet. Med den nedgangen i bokomsetning vi har sett i Norge siden høsten 2017, må vi være rigget for framtida, sier Tanum-direktør Karin Mundal til Klassekampen.

Flytter oppgaver

Ifølge Mundal vil en del administrativt arbeid som gjøres i butikkens flyttes til kjedekontoret.

- Vi har mye å hente på det. Vi har gått nøye gjennom oppgaver og tidsbruk i butikkene og ser at flere driftsoppgaver enklere kan løses sentralt, noe vi har fått gehør for i samarbeid med de tillitsvalgte, sier direktøren til Klassekampen.

Nå skal de ansatte bruke mer tid på kundene.

- Tanum er en fagbokhandel, og våre butikkansatte skal bruke tid på å være den fagressursen som vi ønsker å tilby kundene, sier Mundal.

Stenger ikke butikker

Tanum har 18 butikker. Ni av dem ligger i Oslo, en i Trondheim, og en i Kolbotn. De andre butikkene ligger på flyplassene utenfor Bergen, Trondheim og Oslo: En på Flesland, en på Værnes, og hele fem på Gardermoen.

Direktør Mundal avviser at det er aktuelt å stenge noen av butikkene.

- Det er ikke noe vi har planlagt i denne fasen. Vi gjør denne endringen nå, og håper at vi skal slippe å gjøre noe mer på en god stund. Vi har over tid fulgt utviklingen i markedet tett både i Norge og i Europa, og vi tror nedgangen kan fortsette. Med denne omstruktureringen håper vi å være rigget for et annerledes bokmarked, sier hun til Klassekampen.

Gå til mediet

Flere saker fra HK-Nytt

Jeg har jobbet som programrådgiver i Menneskerettighetsfondet siden 2022. Vi støtter små, lokale organisasjoner i flere land som jobber for menneskerettigheter.
HK-Nytt 15.04.2026
15 råd om ytringsfrihet
HK-Nytt 15.04.2026
Ansatte som er sykemeldt, skal få en midlertidig plikt til å ta andre oppgaver enn det som står i arbeidsavtalen. Dette er ett av flere forslag fra regjeringen for å få ned sykefraværet.
HK-Nytt 15.04.2026
Ludvig Eikaas fikk sin utdannelse ved Statens håndverks- og kunstindustriskole, Statens Kunstakademi (SKA) og Kunstakademiet i København.
HK-Nytt 15.04.2026
HK-Nytt 15.04.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt