Fri tanke
30.05.2019
Alliansen får allikevel ikke delta på Arendalsuka. Kjetil Simonsen, forsker på Jødisk museum i Oslo, ser her nærmere på antisemittismens plass i norsk offentlighet etter 1945.
Senhøsten 1951 utviklet det seg en debatt om antisemittisme i Dagbladet. Bakgrunnen var en vittighetsspalte i ukebladet Skip o hoi november samme år. Her ble det trykt en rekke engelske ordtak og anekdoter som spilte på stereotypiske forestillinger om pengejøden»: tegnet med store lepper og såkalte sekstallsneser.
Les merI et leserinnlegg med tittelen «Stans antisemittismen», ble det fastslått at «de seks 'jødehistorier'» var av «samme sjofle art som dem de tyske nazister yndet å gjengi i sine mest lavtliggende publikasjoner» og at tendensen i teksten ble «understreket med tegninger i den vanlige antisemittiske typen.» Slike tilfeller var så alvorlige at «ing


































































































