Sammen med noen klassevenner skulle hun skrive en skoleoppgave om advokatyrket. De reiste inn til hovedstaden for å møte en advokat de hadde funnet i telefonkatalogen.
- Vi traff en utrolig kul og inspirerende dame. Jeg husker dessverre ikke hva hun heter, men hun hadde stor innvirkning på at jeg ønsket å bli advokat.
- Etter dette møtet staket jeg ut kursen, gikk «all in» og så meg aldri tilbake, forteller hun.
Høygravid under masteroppgaven
Den nybakte lederen av Yngre Advokater har alltid hatt mange baller i lufta. Heldigvis er hun god til å sjonglere.
Som jusstudent på Universitetet i Oslo jobbet hun som treningsinstruktør på Sats ved siden av å være håndballdommer i 1. divisjon. Underveis på studiet ble hun også gravid og fikk en datter.
- Det var ikke et hinder. Jeg satt høygravid og skrev masteroppgave, og fødte like etter den var levert. Alt går!
Det har gått slag i slag også siden den gang.
Minde spesialiserte seg innen individuell og kollektiv arbeidsrett på UiO, og gikk rett i jobb i Utdanningsdirektoratet.
- På studie ble jeg engasjert av fagene hvor man jobbet med mennesker og samfunnsstrukturer. Jeg valgte arbeidsrett fordi det treffer så og si alle menneskene i samfunnet, fra de skal ut i arbeidslivet, til de avslutter, sier YA-lederen.
Jobber med en femtedel av verdensflåten
Senere jobbet hun i Nærings- og fiskeridepartementet, Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet og Kirkerådet, før hun ble advokatfullmektig i Hovedorganisasjonen Virke.
- Jeg startet i Virke fordi jeg ønsket å jobbe enda tettere på næringslivet. Det er organisasjonens medlemmer som er klientene dine og de er med deg hele døgnet. Da jobbet jeg med alt innen arbeidsrett, for eksempel ansettelser, nedbemanning og oppsigelser for organisasjonens 22 bransjer innenfor handels- og tjenestenæringen.
Etter tre år i Virke, fikk hun en interessant telefon fra et rekrutteringsbyrå som rekrutterte til en stilling i arbeidsgiveravdelingen i Norges Rederiforbund. Det fristet Minde, som etter fem intervjurunder til slutt satt igjen med jobben.


































































































