AddToAny

Laila krysser grensa for å gå på jobben

Laila krysser grensa for å gå på jobben
Dårlige utsikter til fast heltidsstilling i hjemfylket gjorde at Laila Olsen dro til Sverige for å jobbe.
Vi er vant til at det jobber svensker i norsk servicebransje, men det er faktisk en god del som reiser den andre veien også. Spesielt i grenseområdene.

Laila Olsen er en av dem. Nå er det 17 år siden hun startet den daglige pendlertilværelsen mellom boligen i Halden og arbeidsplassen i Strømstad. Hun har ikke tenkt å gi seg med det første. Uten kø tar det 25 minutter å komme seg på jobb, en helt grei reisevei, mener Laila. Hun trives dessuten godt i det svenske arbeidslivet, og selv om lønna er litt lavere enn i hjemlandet, kompenseres det med lavere skatt og høyere tillegg.



Ønsket seg en heltidsjobb

Østfold, der Laila er bosatt, er et av fylkene med høyest arbeidsløshet her i landet, bare slått av Oslo, Akershus, Hordaland og Rogaland i 2016, ifølge tall fra Nav. Laila Olsen sier at det i lengre tid har vært lettere å få seg jobb rett over grensa. Jobbutsiktene var en avgjørende grunn til at hun selv ble pendler. I dag er hun svært glad for å ha en fast heltidsstilling her på Maxi Mat på Nordby kjøpesenter.

- Det er ikke så lett å få en heltidsstilling i varehandelen i Norge. Vi ser det samme problemet andre steder i Sverige også, men det er annerledes her på grensa.

Grenseområdene er derfor populære arbeidsplasser for både nordmenn og svensker. Her har vi nok kunder til å holde mange i arbeid, sier hun.



Jobber hele året

De store kjøpesentrene på den svenske siden av gren
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra HK-Nytt

HK-Nytt 29.06.2026
HK-Nytt 29.06.2026
SPØRSMÅL: Jeg mistenker at jeg ikke er den eneste som er redd for å bli svindlet i sommer. Hvordan kan jeg og andre unngå å gå i fella?
HK-Nytt 29.06.2026
Sjefene vil ikke betale overtid til deltidsansatte.
HK-Nytt 29.06.2026
Spørsmålet om overtidsbetaling for deltidsansatte har seilt opp denne våren.
HK-Nytt 29.06.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt