For 2017 er det satt av 172,2 millioner kroner til å øke antallet barnehagelærere i Norge.
Totalt skal dette gi en helårseffekt på 413 millioner kroner. Dette er regjeringens bidrag når kommunene skal oppfylle bemannings- og pedagognormen som nå ligger ute på høring.
Nå har kommunenes interesse- og arbeidsgiverorganisasjon KS utført sine egne beregninger. Konklusjonen er at de nye normene innebærer langt større merkostnader enn det regjeringen har signalisert at den vil betale.
- Underdekning på en milliard
Erling Lien Barlindhaug, avdelingsdirektør i KS. Gerardo Poblete
- KS' egne beregninger viser at ved innføringen av normene vil det koste kommunene cirka 500 millioner kroner ekstra i året. Når tilskuddet til private barnehager øker med utgangspunkt i kommunenes utgifter til barnehager to år etter, dobles underdekningen og blir omtrent på en milliard kroner, sier direktør for utdanning i KS Erling Barlindhaug, ifølge ks.no.
Av forskriften som ligger ute på høring, går det fram at det skal være en grunnbemanning på minst én voksen per barn under tre år, og minst én voksen per seks barn over tre år i barnehagene.
Andelen barnehagelærere skal være på minst 44 prosent.
4.450 flere barnehagelærere
Kunnskapsdepartementet ønsker at disse normene skal gjelde fra 1. august neste år, og det er bevilget 172,2 millioner kroner på årets statsbudsjett slik at kommunale og private barnehageeiere fra 1. august i år skal starte opptrappingen.
KS har regnet ut at den skjerpede pedagognormen vil utløse et behov for 4.450 flere barnehagelærere. I tillegg må det ifølge KS fylles 850 årsverk til grunnbemanningen for å oppfylle bemanningsnormen.
Ifølge KS vil


































































































