Advokatbladet
01.09.2021
Lov 17. juni 2016 nr. 55 om endringer i konkursloven mv. (grenseoverskridende insolvensbehandling) trådte i kraft 1. juli 2021, unntatt endringen i tvisteloven
§ 4-4 fjerde ledd. Det innebærer at konkurslovens fjerde del (§§ 161-177) nå er i kraft.
Dette er en viktig endring. Mange selskaper driver virksomhet i flere land, og de nye reglene har vært etterspurt. Kort sagt vil nå andre staters konkurser anerkjennes i Norge hvis de oppfyller visse kriterier. For det første er det innført et prinsipp om at insolvensbehandlingen skal åpnes i den stat skyldneren har sine hovedinteresser, «COMI» - center of main interest.
Gå til medietDette er en viktig endring. Mange selskaper driver virksomhet i flere land, og de nye reglene har vært etterspurt. Kort sagt vil nå andre staters konkurser anerkjennes i Norge hvis de oppfyller visse kriterier. For det første er det innført et prinsipp om at insolvensbehandlingen skal åpnes i den stat skyldneren har sine hovedinteresser, «COMI» - center of main interest.


































































































