Norsk Skogbruk
24.11.2023
Krona holder seg lav. Det gjør også byggeaktiviteten innenlands. Det gjør det attraktivt å eksportere trelast - og gjerne til Kina. Mens massevirke tas unna innenlands.
- Eksporten baserer seg på at krona er lav. Og stadig mer går til de asiatiske markedene og særlig Kina, der det er byggeaktivitet som trenger trelast. En del går også til USA. Det forteller Carl Johan Moberg i Virkesbörsen.
Men tømmertilbudet i markedet er nå litt labert. - Mange skogeiere har allerede avvirket billevirke, eller på grunn av høykonjunkturen som har vært. I store deler av Sverige tas årlig tilvekst ut - enkelte steder mer. Dette senker potensialet for avvirkning fremover, forteller Moberg og viser til en ny rapport fra Thomas Lundmark på SLU som bekrefter dette.
Skogeiere som ikke har avvirket siste tiden er imidlertid også litt avventende. - Det kan være fordi det er forventninger om en prisstigning. Men
Gå til medietMen tømmertilbudet i markedet er nå litt labert. - Mange skogeiere har allerede avvirket billevirke, eller på grunn av høykonjunkturen som har vært. I store deler av Sverige tas årlig tilvekst ut - enkelte steder mer. Dette senker potensialet for avvirkning fremover, forteller Moberg og viser til en ny rapport fra Thomas Lundmark på SLU som bekrefter dette.
Skogeiere som ikke har avvirket siste tiden er imidlertid også litt avventende. - Det kan være fordi det er forventninger om en prisstigning. Men


































































































