AddToAny

Klar til beiteslipp

Klar til beiteslipp
Nå er våren kommet for fullt, og forberedelsene til beiteslipp er godt i gang. Mineral og snylte-kapsler (bolus) er bestilt, og vi har startet med å trene kalvene med grime og så er det å få opp gjerdane.
Så er vinteren over og våren står for tur med sine overraskelser, eller er det det i år? Vinteren var ikke hard så enga ser ut som ho har klart seg fint. Må så i litt noen steder hvor det ble stående vann noe lenge på høstgjenlegga ellers ser det bra ut. Det tørka tidlig opp på enga i år så møkka blei kjørt ut andre uka i april. Det så ut som vi skulle få en tidlig start på våronna, men så slår det over på snøbyger og temperaturen holder seg rett over null. I 2014 slapp vi ut kyrene 26. april så ut en stund som vi skulle få det til år også, men den dagen snødde det og varmen har latt vente på seg.



Gleder seg til vårslipp Vet ikke om det er dyrene eller bonden som gleder seg mest til vårslipp. Ja, for ut skal alle kviger og kyr. Så er det å klare overgangen fra innefôring til beiting uten at vomma slår seg for vrang og det går ut over melkeproduksjonen. De detter som regel noe i produksjon, men det er ikke mer enn at det går greit. I
Gå til mediet

Flere saker fra BUSKAP

Hos Jarle Mjølhus ble problemet med hasesår og hovne hase løst med vannmadrasser i liggebåsene.
BUSKAP 06.09.2024
Helsesertifikater fra Mattilsynet er en forutsetning for at Geno kan eksportere sæd. Ressursknapphet og manglende vilje til å prioritere denne oppgaven bremser Genos sædeksport.
BUSKAP 06.09.2024
BUSKAP 06.09.2024
Det er sommer! Ett ord som rommer så mye. Forventninger, hvordan blir våren, blir det nok grovfôr, beiteslipp, hastverk og lastverk. Skolefri. Arbeid, definitivt arbeid. Det er absolutt mulig å miste hodet i alle gjøremål.
BUSKAP 06.09.2024
Økonomi og utslepp av klimagassar ved aukande mjølkeavdrått pr. ku.
BUSKAP 06.09.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt