AddToAny

KAN SENSORER OG DINGSER GI ELDRE VERDIGE LIV?

KAN SENSORER OG DINGSER GI ELDRE VERDIGE LIV?
Det blir stadig flere eldre i Norge, og hvordan skal vi ta vare på dem? Filosof er kritisk til troen på at teknologi kan løse utfordringene innen eldreomsorgen.
- Det har vært en god utvikling på velferdsteknologifeltet de siste fire-fem årene, men det er et uheldig fokus på dingser, sier Erik Thorstensen ved Arbeidsforskningsinstituttet AFI ved OsloMet, som forsker på velferdsteknologi.
Han stiller seg for eksempel spørrende til om GPS vil løse alle problemer for demente pasienter.
- Ernas ønske om at alle demente skal få tilbud om GPS er et eksempel på et slikt uheldig fokus på dingser. Det er basert på en forestilling om at alle personer med demens er rolige, beherskede og kan orientere seg i trafikken. Folk blir redde om de går seg bort, og redningsaksjoner er dyre, men GPS er ikke alltid svaret.
Som eneste middel vil den heller ikke hjelpe mot ensomhet og angst.
- Det er flere fordeler, fortsetter han, som at pårørende kan delta, og at de kan føle seg roligere når de vet at de får alarm om noe er galt. Men hvordan følger du med på om de som har GPS er friske nok til å nyttiggjøre seg den? Klarer de å lade den, tar de den på, skjønner de trafikk?
Hva er det vi egentlig ønsker å oppnå? Det er all mulig grunn til å ønske bedre løsninger i hjemmene til folk, men hvordan skal vi vurdere om en ny teknologi er god eller ikke? spør han i sin avhandling
«Responsible Assessments: Frameworks for a Value-Based Governance of Assistive Technologies».
Thorstensen har nylig tatt doktorgrad på etiske vurderinger av velferdsteknologi ved Senter for profesjonsstudier ved OsloMet, og et hovedspørsmål i hans avhandling er hvordan utviklingen av slik teknologi kan styres på en an
Gå til mediet

Flere saker fra Helsefagarbeideren

Løsninger finnes for å forenkle turnusarbeidet. Arbeidsgivere tester mulighetene. Hva vil skje dersom bemanningen settes opp av en maskin og ikke et menneske?
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Delta har inngått samarbeid med Digital Norway om kursing av tillitsvalgte. Tilbudet vil bli tilgjengelig nå i høst.
Helsefagarbeideren 16.09.2025
På forsommeren tok Anne kontakt med oss med en oppfordring: skriv om hva helsefagarbeidere må være obs på når de tar pensjonsvalg, for å unngå å tape penger.
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Hvordan står det til i din kommune?
Helsefagarbeideren 16.09.2025
Alle kvinner gjennomgår den, og mange får dårligere helse mens det varer. Likevel snakkes det ikke om overgangsalderen på norske arbeidsplasser.
Helsefagarbeideren 16.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt