Norsk Landbruk
12.12.2024
Bønder som setter opp husdyrgjerde langs egen eiendom, på oppdrag fra det offentlige, påtar seg også vedlikeholdsansvaret over tid. Det kan medføre store kostnader for bonden og er en utfordring for dyrevelferden.
GJERDER Det advarer gjerdeekspert og fagansvarlig i HT Gjerde Norge AS, Ragnar Vikingstad, mot. Hans firma setter opp gjerder for både landbruket, det offentlige og næringslivet.
I forbindelse med bygging av nye veier, eller annen ny infrastruktur, er det offentlige pålagt å sette opp husdyrgjerder, som sikrer mot at dyra tar seg ut på trafikkert vei eller på annen måte tar skade. Ved slike prosjekter får som regel grunneier tilbud om å sette opp husdyrgjerdene selv, noe mange velger å takke ja til.
UTFORDRINGENE MED Å GJØRE
denne jobben selv, er imidlertid at
Gå til medietI forbindelse med bygging av nye veier, eller annen ny infrastruktur, er det offentlige pålagt å sette opp husdyrgjerder, som sikrer mot at dyra tar seg ut på trafikkert vei eller på annen måte tar skade. Ved slike prosjekter får som regel grunneier tilbud om å sette opp husdyrgjerdene selv, noe mange velger å takke ja til.
UTFORDRINGENE MED Å GJØRE
denne jobben selv, er imidlertid at


































































































