AddToAny

Jussbuss Miljøet må ha rettssikkerhet

Jussbuss Miljøet må ha rettssikkerhet
Så lenge jeg kan huske har global oppvarming og miljøproblemer vært en del av nyhetsbildet. I hele min levetid har politikere diskutert løsninger og ansvarsfordeling. Likevel har vi ikke klart å gjøre nok.
Må vi sitte pent og se på at problemene blir verre? Hva med vår grunnlovfestede rett til et levelig miljø? Vi i Jussbuss jobber for at rettssikkerheten i Norge skal bli bedre. Men har egentlig miljøet rettssikkerhet?

Det norske miljølovverket er tilsynelatende svært godt. Det overordnede målet er at miljøhensyn skal ivaretas på lik linje med andre interesser i avveininger der andre hensyn kanskje roper høyere. Dermed imøtegår lovverket et av miljøets største problemer: Det er vanskelig å beregne verdien av det i kroner og øre. Forvaltningen har vide, skjønnsmessige hjemler til å treffe gode vedtak som beskytter miljøet vårt. Bærekraftig utvikling er slått fast i formålsparagrafene til flere av våre viktigste lover, blant annet plan- og bygningsloven og kommuneloven. På papiret har forvaltningen utstrakt mulighet til å verne miljøet. Jussbuss mener reglene ikke fung
Gå til mediet

Flere saker fra Advokatbladet

«Hvor mange justismord må til for at staten innser at vi har et rettssikkerhetsproblem i Norge?». Advokatbladet er med når fire advokater tilbyr gratis rettshjelp til en liten skare av Oslos innbyggere.
Advokatbladet 19.06.2024
I to år har Selmer samarbeidet med Fontenehuset for å hjelpe mennesker med psykiske lidelser ut i arbeidslivet. - Som samfunnsaktør skal vi naturligvis bidra til omgivelsene, mener partner Thomas G. Michelet.
Advokatbladet 19.06.2024
Samarbeider med rettshjelpstiltak og advokatfirmaer for å ta forvaltningssaker og saker som trenger rettslig avklaring til domstolene. - Ønskemålet er at dette skal bli et permanent tilbud, sier Merete Smith.
Advokatbladet 19.06.2024
Da han sluttet i Schjødt for å starte sitt eget firma, bestemte han seg for å ta samfunnsansvar ved å jobbe pro bono, og ved å donere en bit av overskuddet til et godt formål. I fjor gikk pengene til innkjøp av en overvåkingsdrone i Ukraina.
Advokatbladet 19.06.2024
Da Stortinget vedtok sin innstilling til advokatforskriften, ble regjeringens forslag om egne klientkontoer for hver klient, uavhengig av beløp, sablet ned.
Advokatbladet 19.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt