Psykisk helse
22.11.2016
Som barn delte vi ofte uskyldige hemmeligheter med en vi anså vi kunne stole på. Ikke sjelden ble disse hemmelighetene raskt delt med andre. Uten din vitende og tillatelse.
Skuffelsen over at vennen din så absolutt ikke var så god venn allikevel, satte spor. Ryktebørsen er en sterk mekanisme, helt utenfor vår kontroll. Plutselig vet alle det du egentlig bare ville dele med en god venn, noe som du trengte å prate om, noe du ikke ønsket at alle skulle vite.
Men lærer vi? Nei. Som voksne betror vi oss også til en god venn. Om du er heldig, forblir hemmeligheten din hos din gode venn. Men det hender dessverre ofte at ryktebørsen også hos de voksne er sterkere enn behovet for å være en lojal venn. Nettopp på grunn av vår sterke trang til å fortelle hverandre hemmeligheter om andre, har det vært nødvendig å innføre taushetsplikt. Dette gjelder mange offentlige bedrifter og organisasjoner. I helsetjenesten står taushetsplikten sterkt. Den er altså innført for å ivareta vårt behov for personvern. Og sikre tillit til og kvalitet i helsevesenet. Hensikten er god. De som jobber i helsevesenet, har ikke lov til å dele hemmeligheter med andre enn fagpersoner som er direkte involvert i behandlingen av pasienten. Det er jo godt å vite at de ansatte ikke kan sniktitte i din pasientjournal, og dele sensitiv informasjon om deg til andre.
Men hva når taushetsplikten blir et hinder for kvaliteten på behandling
Gå til medietMen lærer vi? Nei. Som voksne betror vi oss også til en god venn. Om du er heldig, forblir hemmeligheten din hos din gode venn. Men det hender dessverre ofte at ryktebørsen også hos de voksne er sterkere enn behovet for å være en lojal venn. Nettopp på grunn av vår sterke trang til å fortelle hverandre hemmeligheter om andre, har det vært nødvendig å innføre taushetsplikt. Dette gjelder mange offentlige bedrifter og organisasjoner. I helsetjenesten står taushetsplikten sterkt. Den er altså innført for å ivareta vårt behov for personvern. Og sikre tillit til og kvalitet i helsevesenet. Hensikten er god. De som jobber i helsevesenet, har ikke lov til å dele hemmeligheter med andre enn fagpersoner som er direkte involvert i behandlingen av pasienten. Det er jo godt å vite at de ansatte ikke kan sniktitte i din pasientjournal, og dele sensitiv informasjon om deg til andre.
Men hva når taushetsplikten blir et hinder for kvaliteten på behandling


































































































