AddToAny

I SKYGGEN AV SELFIES

I SKYGGEN AV SELFIES
Internett er en forlengelse av det fysiske livet, hvor det er fellesskap å finne. Men det er også mulig å miste seg selv av syne - alene på et sitt eget rom, sett av hele verden.
På bare få tiår har den digitale teknologien endret våre liv radikalt. Internett har rykket inn i alle våre gjøremål - være seg brevskriving, banktjenester og kjøp av varer, planlegging av ferie, ulovligheter, nyhetskonsum og underholdning. Og med spill og sosiale medier har også vi selv flyttet inn internettet.
De siste tallene fra meningsmålingsinstituttet Ipsos MMI viser at drøyt 80 prosent av alle nordmenn har en profil på Facebook, mens knappe 60 prosent av oss har en Snapchatprofil. Instagram kan vise til at over to millioner norske brukerkontoer, og ni av ti kvinner i aldersgruppen 18-29 år har en Instagramkonto. På Twitter og LinkedIn har rett i overkant av en million nordmenn konto.
Og nesten 70 prosent av nordmenn bruker sosiale medier hver dag.

HvA GJØR DET MED OSS?

Professor Per Einar Binder ved Institutt for klinisk psykologi ved Universitetet i Bergen karakteriser bruken av internett og sosiale medier som et eksperiment vi ikke aner konsekvensene av:
- De positive sidene er at nettet gir mulighet for søke fellesskap og få kontakt med mennesker med sammenfallende interesser, verdier og kanskje også felles livsutfordringer. Det gir kunnskap som kunne være vanskeligere tilgjengelig i det konkrete livet. Baksiden er det sosiale «sammenlikningsspillet» som kan oppstå, angsten for å falle utenfor og aggresjonen som utøves, sier Binder.
- Det å være mot nettet ville være som å være mot elektrisitet fordi man kan få støt eller det kan oppstå brann. Normalt er elektrisitet bra for oss. Men i møte med nettet har vi ikke laget ordentlig strømsikring. Vi har ikke sikret oss mot det som potensielt ikke er bra for oss.

vANSKENE MED PÅvIRKNING
Denne sårbarheten er også det som Elisabeth Staksrud trekker fram som en viktig faktor når det kommer til sosiale mediers påvirkning. Hun er professor på Institutt for medier og kommunikasjon ved Universitetet i Oslo, og hennes forskningsfelt er særlig barn og unges mediebruk.
- Påvirkning er notorisk vanskelig å undersøke. Vi forsøker nå å gjøre dette i det internasjonale prosjektet EU Kids Online, men vi er ikke i mål ennå, sier Staksrud.
Utfordringene handler blant annet om at for å måle påvirkning må man ha noe å måle dette mot; både et før og et etter.
- Man må ha noe å sammenlikne med, og man må også kontrollere for andre ting som skjer i livet slik at man isolerer effekten av mediepåvirkningen. Men når barn og unge bruker internett, vokser de samtidig. Det skjer mange andre ting i livene deres som også påvirker. Derfor er det vanskelig å si noe sikkert og forskningsbasert på dette området, men vi forsøker.
Forskningsgruppen Staksrud er en del av forsker primært på barn fra ni år og oppover. Studiene har pågått over flere år, og kan derfor blant annet si noe om utviklingen og unges forhold til internett.
- Det vi ser er at det for barn og unge er kunstig å skille internett ut som en eget isolert område i livet. Internett er bare noe resten av livet medieres gjennom, på godt og vondt. Det blir en arena som alle andre, der det som skjer i hverdagslivet tilfeldigvis kjøres gjennom. Samtidig er internett en arena hvor
Gå til mediet

Flere saker fra Fri tanke

SKILSMISSEN OG DENS BARN ORGANDONASJON - pisk eller gulrot DITT VIKTIGSTE FELLESSKAP ER MED DEG SELV VENNSKAP PÅ TVERS AV KRIG
Fri tanke 06.06.2024
Skilsmisse er vanlig. Men i hver enkelts liv er det ekstraordinært. Hva gjør det med oss?
Fri tanke 06.06.2024
Jeg som skriver dette er en 37 år gammel trebarnspappa, fremtids- og teknologioptimist, humanist og nevrolog. Til daglig jobber jeg ved Sykehuset i Vestfold.
Fri tanke 06.06.2024
Nei, frivillighet er det beste. Men da må du snakke åpent med dine nærmeste om liv og død.
Fri tanke 06.06.2024
GURO HOFTUN (født 1970). Journalist og forfatter. Hun har skrevet romanene
Fri tanke 06.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt