AddToAny

I naturen skaper barna sin egen lekeplass

Denne barnehagen ønsker å være en forlengelse av hjemmet. Med forsterket bemanning har de voksne alltid tid til å se hvert enkelt barn.
NaKuHel-barnehagen er en friluftsbarnehage i Asker, der navnet står for natur (Na), kultur (Ku) og helse (Hel). Selv om barnehagens friluftsprofil er mer synlig, er barnehagen opptatt av å se natur, kultur og helse i sammenheng i aktivitetene de gjør.
- Vi er nøye med ikke å planlegge dagen i hjel med aktiviteter, men også ha tid til å møte barnas undring og behov i samsvar med deres erfaringer den dagen. Vi tilpasser aktivitetene etter barna og deres behov, ikke omvendt, sier pedagogisk leder og vikarierende styrer Kristian Gjørv, som også har master i drama og arrangerer eventyrstunder og teater.

NÅR PINNEN BLIR EN TRYLLESTAV
Barnehagens motto er «Naturen er vår lekeplass».
- Vi benytter oss av få ferdige leker, men lar barna utvikle kreativiteten ved å skape sin egen lekeplass eller sine egne leker, sier Siri Katrine Austad, pedagogisk leder og vikarierende styrer.
- En busk er ikke bare en busk; den kan være et slott, et hus, en bil, en borg eller et sykehus. Pinner er noe av det viktigste et NaKuHel-barn har. Har du funnet deg en pinne, har du en leke for
Gå til mediet

Flere saker fra Første steg

Første steg 29.05.2026
– Tar ansatte seg tid til å dele små inntrykk fra barnehagehverdagen med foreldre, vil det bli lettere å ta opp vanskelige ting seinere, sier forsker Vibeke Glaser.
Første steg 29.05.2026
Det er fredag i utetiden, og været er sånn passe. Vinden tar godt tak i kinnene til barna. En liten gruppe med barn syker rundt beina mine. De vil jeg skal være med dem bort til porten.
Første steg 29.05.2026
Etter et år med musikksamlinger har barna fått større ordforråd, og de ansatte er blitt tryggere på å bruke sang og musikk i barnehagen.
Første steg 29.05.2026
Barnehager over hele landet inviteres til å gå ut og telle insekter i forbindelse med Verdens miljødag 5. juni.
Første steg 29.05.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt