journalist
Trenden med at barn får navn fra Bibelen oppsto i Bibelbeltet i USA, kjerneområdene for støtten til USAs neste president Donald Trump. Dette forteller Gulbrand Alhaug, professor emeritus i nordisk språkvitenskap ved Universitetet i Tromsø.
Professoren i Tromsø har i mange år fulgt med på hva slags personnavn foreldre velger i Norge.
Om det er mor eller far som bestemmer mest når babyen skal få navn, er selvfølgelig ikke lett å slå fast for forskere. Men sammen med den finske forskeren Minna Saarelma fra Universitetet i Helsinki, har Gulbrand Alhaug undersøkt hva slags navn barn får når finner bosetter seg i Norge.
De fant et tydelig mønster.
Hvem får to fornavn?
I Folkeregisteret kom forskerne over navn på 2155 barn født i finsk-norske familier i Norge, i årene 1990-2006.
Gulbrand Alhaug er professor emeritus i nordisk språkvitenskap ved Universitetet i Tromsø. (Foto: Tore Jenssen, UiT)
To fornavn, som Anne-Kari og Knut Olav, blir stadig mindre vanlig i Norge. Færre enn 25 prosent av alle barn i Norge får nå mer enn ett navn. I Finland får 99 prosent av alle barn et dobbeltnavn eller et trippelnavn. Hva skjer da når barnet har både en norsk og en finsk forelder?
Er mor finsk og far norsk får 71 prosent av barna et dobbeltnavn, fant forskerne.
Er mor norsk og far finsk, er det bare 55 prosent av barna som får


































































































