Human-Etisk Forbund
Send til en venn
Del artikkel på Twitter
Frankrikes president Emmanuel Macron skapte overskrifter da han på den nasjonale konferansen for biskoper i Den katolske kirke uttalte at tiden var inne for å «reparere» forholdet mellom kirke og stat.
Det førte til anklager fra politiske motstandere om at han underminerte skillet mellom stat og kirke, som i Frankrike har vært grunnlovsfestet siden 1905.
Også hos franske sekularisme-organisasjoner var reaksjonene sterke. Generalsekretær Martine Cerf i ÉGALE (Egalité Laïcité Europe), en av Human-Etisk Forbunds søsterorganisasjoner i European Humanist Federation (EHF), uttrykker bekymring overfor Fritanke.no i et epost-intervju.
- Macron forsøker å reintrodusere den katolske kirke som en politisk partner av regjeringen, noe som ikke er forenelig med vårt konstitusjonelle separasjonsprinsipp mellom stat og kirke.
Politisk vekting av kirken
Se bildet større
Generalsekretær i EGALÉ, Martine Cerf.
Hun oppfatter uttalelsen som et forsøk på å gi religion mer vekt i politiske spørsmål, noe hun finner dypt problematisk.
- Religiøse ledere har kjempet hardt mot mange friheter. De var motstandere mot ekteskap for homofile; de bekjemper seksuelle og reproduktive rettigheter for kvinner; de kjemper mot likestilling; og de er motstandere av at mennesker skal kunne få hjelp til å dø som de vil - selv om en stor majoritet av befolkningen ønsker en lignende lov som den belgiske lovgivningen om aktiv dødshjelp, skriver Cerf til Fritanke.no.
ÉGALE er kritisk til offentlig støtte til at religion, og til et foreliggende lovforslag som hun forklarer vil gi økt indirekte offentlig støtte gjennom skattefritak.
- Det samme lovutkastet foreslår at de ikke skal pålegges å erklære sine lobby-forsøk overfor politiske myndigheter, mens andre sekulære organisasjoner må gjøre det.
- Tror du uttalelsene fra Macron


































































































