Frykter ikke a- ogb-lag
Stasråd Isaksen frykter ikke at frislippet på opptakskrav vil føre tila- og b-lag blantutdanningsinstitusjonene.
- Nei. Kvalitetsforskjeller oppstår ikke fordi det blir mulig å sette egne inntakskrav. Forskjelleneer der allerede, sier han tilKhrono.
Debatten om inntakskrav har til tider gått høyt i sektoren, blant annet i sommer, da det for første gang blepolitisk bestemt at kommende lærerstudenter minimum måtte ha karakteren 4 i matte for å komme inn påstudiet.
Isaksen avviser også at det nye forslagethar noen sammenheng med firerkravet i matte ilærerutdanningen.
Ikke noe med mattekrav ågjøre
- Egentlig har ikke dette noen direkte sammenheng med kravet om 4 i matematikk for lærestudentene. Det er et statlig satt krav. Men nå foreslår vi at institusjonene kan få sette sine egne karakterkrav uten å søkedepartementet.
- Men kan ikke nettopp det gjøre at noen lærerutdanninger kan komme til å sette krav om fire i norsk og engelsk for å få komme innogså?
- Det kan det selvfølgelig være, og regjeringens mål på sikt er at det skal bli krav om fire i norsk og engelsk på lærerudanningene også, sierIsaksen.
- Sykeplei


































































































