AddToAny

Gigantprosjektet er i rute

Gigantprosjektet er i rute
Om 16 måneder kan Bane Nor innvie de nye 22 kilometerne med dobbeltspor mellom Farriseidet og Porsgrunn. På seks år har man da brukt 7,2 milliarder kroner og sørget for at reisetiden er redusert til en tredjedel. 15 kilometer av dobbeltsporet vil gå inne i en av de syv tunnelene på strekningen.
Det har gått fire og et halvt år siden Bane Nor startet byggingen av det nye dobbeltsporet mellom Farriseidet i Vestfold og Porsgrunn i Telemark. Alle grunnarbeider ble avsluttet i siste halvdel av 2016, og nå er det jernbanetekniske arbeider som dominerer langs hele den 22,5 kilometer lange strekningen.

- Vi er ferdige med å legge ut under-ballasten (pukken som sporet ligger på), for det ene sporet. Dermed er det klart for å bygge spor. I uke 17 kommer sporbyggertoget til Porsgrunn. Prosjektet har forberedt sporbyggingen ved å bygge ca. 200 meter med spor like utenfor Eidangertunnelen. Det er her Sporbyggetoget starter sin ferd mot Larvik, forklarer kommunikasjonsleder Trine K. Bratlie Evensen i Bane Nor.



SPOR FOR SPOR

Sporbyggetoget har hjul og belte foran, og den første delen av toget kan kjøre på pukken. Den mellomste sørger for at sviller og skinner kommer på plass. Den siste delen av toget og svillevognene har vanlige «toghjul», og kjører på skinnene det selv bygger. Estimert byggetid for det første sporet er ni uker.

- Når det første sporet er bygd ferdig, så er det klart for å legge ut underballasten for det andre sporet. Til den jobben brukers et skinnegående pukktog som kan kjøre på det sporet som allerede er bygd ferdig. Pukken til blir lagret på riggområdet ved Herregårdsbekken i Porsgrunn, o
Gå til mediet

Flere saker fra Byggfakta

Norsk Byggtjeneste jobber nå frem en felles dataløsning for NOBB og NOBB-VAVVS. Tjenesten lanseres i løpet av første kvartal 2024.
Byggfakta 10.10.2023
Kystverket skal bygge verdens første skipstunnel. Dimensjonene er massive, og totalt skal det tas ut ca. 3 millioner kubikkmeter fast fjell, som tilsvarer ca. 5.
Byggfakta 10.10.2023
Det benyttes massivtre i bygninger, både private hjem og offentlige bygg. Bra for klimaet, og fint å se på. Men ikke så bra hvis flammene får tak, viser forskning. - Sprinkelanlegg bør vurderes også i massivtrebygg der det ikke er påbudt, mener brannforsker Andreas Sæter Bøe.
Byggfakta 10.10.2023
I løpet av et halvt år boret entreprenøren ned 20.000 betongpæler ned i en 450 meter lang og 20 meter djup myr på Hadeland. Metoden kutter CO2 utslipp med mer enn 30 prosent, sammenlignet med tradisjonell vegbygging.
Byggfakta 10.10.2023
Byggfakta 10.10.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt