27-åringen startet som advokatfullmektig i Sjødin Meling & Co, etter fullført mastergrad i rettsvitenskap ved Universitetet i Oslo. Nå jobber han som advokat innen arbeidsrett, personvern og pensjon hos Utdanningsforbundet parallelt med en bachelorutdannelse i informatikk, økonomi og ledelse på Universitetet i Oslo.
- Ta de vanskelige kampene
Wahid Shah gikk offentlig ut i kampen mot rasisme og forskjellsbehandling i arbeidslivet, etter han ble fortalt at en stilling han søkte på, innebar «negerarbeid».
- Det fikk meg til å føle meg undertrykket og diskriminert. Det er mange som blir utsatt for rasistiske begrep og opplevelser i arbeidslivet, og jeg valgte derfor å ta den kampen på vegne av dem og stå fram med saken i media, til tross for stor usikkerhet og negative konsekvenser for fremtiden, forteller Shah.
Han mener erfaringen har gjort han bedre rustet for utfordringer som vil komme senere i livet.
- Hele situasjonen ga meg en mentalitet om at jeg skal ta de vanskelige kampene i livet, gå mot strømmen, og stå for mine egne verdier. Slike verdier er viktige i advokatrollen, mener han.
Prøvesak til Høyesterett
- Hvorfor tror du at nettopp du ble nominert?
- Jeg tror nominasjonen blant annet skyldes kampen jeg har tatt mot diskriminering og rasisme


































































































