AddToAny

Fra sovende til aktiv ombruk

Det snakkes stadig vekk om at ombruk, gjenbruk og sirkulær økonomi blant arkitekter og i byggebransjen. Men hvor lett er det å få til i praksis?
Anne Sigrid Nordby var med og initierte et opprop for en opprydding i regelverket rundt omsetning av brukte byggevarer. Hun var blant flere som påpekte at Direktoratet for byggkvalitet (DiBK) tolket regelverket strengere enn andre EU-land, slik at omsetningen av brukte byggevarer ble rammet av regler som egentlig var laget for produksjon av nye byggevarer.

Regelendringer

Etter at regelverket ble gjennomgått på nytt, ble en ny forskrift for dokumentasjon av byggevarer vedtatt tidligere i år. Regelendringene gjør at brukte byggevarer ikke lenger har krav til dokumentasjon ved omsetning.

- Det maste vi om lenge, men det er veldig bra at det endelig kom på plass. Man kan selge eller gi bort brukte byggevarer mer bekymringsfritt nå enn før. Når det er sagt er det verdifullt å ha dokumentasjon på byggevarer som demonteres og gis bort. Produktene skal fortsatt dokumenteres når de brukes i nye bygg, men det var feil at ansvaret skulle ligge hos de som avhender materialer.

Det er fortsatt krav til dokumentasjon når brukte varer skal anvendes i et nytt bygg, men det ligger i teknisk forskrift, og ansvaret for

Les mer

Flere saker fra Arkitektnytt

Torsdag 9. mars vil takbaren på Folketeaterbygningen på Youngstorget i Oslo fylles for å markere en milepæl for norske arkitekturblader. Da feires sammenslåingen av Arkitektur-N og Arkitektnytt til papirmagasinet og nettstedet Arkitektur.
Arkitektnytt 02.03.2023
The Plus, Hasle Tre og Sophie Radich skole nominert til Årets Trebyggeri 2022.
Arkitektnytt 02.03.2023
Ja, jeg er «modernist» - hvis det er den rette betegnelsen for en som lar seg begeistre av god moderne design og arkitektur, skriver arkitekt Kim Skaara.
Arkitektnytt 01.03.2023
Innen 31. mars kan man nominere prosjekter til OAFs arkitekturpris 2023.
Arkitektnytt 01.03.2023
Skal Norske interiørarkitekters og møbeldesigneres landsforening (NIL) favne flere, må styret arbeide med å utvikle en organisasjonskultur som appellerer mer til unge medlemmer.
Arkitektnytt 28.02.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt