AddToAny

- Fosterforeldre må bli likeverdige samarbeidspartnere Fosterfar Harald Berre mener kontraktene fosterforeldrene inngår med barnevernstjenesten ikke er forankret i barnevernsloven

- Fosterforeldre må bli likeverdige samarbeidspartnere Fosterfar Harald Berre mener kontraktene fosterforeldrene inngår med barnevernstjenesten ikke er forankret i barnevernsloven
Fosterforeldre har få rettigheter og stort ansvar. Fosterfar Harald Berre vil skrote dagens kontrakter, som han mener ikke er forankret i loven.
Forbundsadvokat i Fagforbundet Kjetil Edvardsen forteller at Fagforbundet har innledet dialog med Norsk Fosterhjemsforening, og sammen skal de utrede en strategi for et bedre vern av fosterforeldre.

- Det er mange ting å se på. Vi har foreløpig ikke et tidsperspektiv på dette, sier han.

Vil se på rammevilkår

- Vi ønsker å se nærmere på rammevilkårene for fosterforeldrene, sier leder i Fagforbundet Mette Nord.

Hun tilføyer at for Fagforbundet er det viktig å styrke den faglige oppfølgingen og veiledningen.

På Norsk Fosterhjemsforenings facebokside står det også at de er i dialog med Fagforbundet. Det første møtet skjedde sist fredag for å se nærmere på et samarbeid.

Barnevernet har juridisk ansvar

I dag er fosterhjem den fremste måten å ivareta barn som ikke har fått god nok omsorg i hjemmet. På 50- og 60-tallet plasserte staten barn på institusjoner som barnehjem.

- De som tar på seg ansvaret for å oppdra barna, fosterforeldrene, har ingen rettigheter. Det er barnevernet som har det juridiske ansvaret for barnet, sier Kjell Arne Lie, rådgiver i Seksjon helse og sosial i Fagforbundet.

Barnevernet bestemmer over ungene. Fosterforeldre kan komme med ønsker, men barnevernet tar beslutningen.

- Fagforbundet vil rydde opp i dette skeive forholdet, slik at fosterforeldrene på sikt kan bli likeverdige samarbeidspartnere til det beste for barnet, sier han.

Brysomme forsterforeldre

Lie sier at det finnes mange gode og dårlige fosterhjemshistorier. Noen forholder seg til en ansatt i barnevernet og andre må forholde seg til ti. Noen steder får fosterforeldre og barna den hjelpen de trenger. Andre steder blir barnet flyttet hvis fosterforeldrene blir oppfattet som for brysomme.

- Fosterforeldre er engasjerte i barna sine og kan ha gode faglige argumenter for å mene det motsatte av hva barnevernet kan mene.

Lie er personlig veldig glad for at Fagforbundet engasjerer seg juridisk i denne saken.

- Fagforbundet har en faggruppe for barnevern som i mange år har prøvd å løfte saken til departement og direktorat og via høringer. For å styrke rekrutteringen av fosterhjem må de tilbys et bedre tilbud enn det som finnes i dag.

Kjøp og salg av tjenester

Fosterfar og NRK-journalist Harald Berre har samarbeidet tett med Kjell Arne Lie i Fagforbundet, og vært en av pådriverne for å få forbundet engasjert i rettighetene til fosterforeldre. Berre betegner kontraktene fosterforeldre må inngå med fosterhjemsomsorgen som en form for ukultur som det har vært vanskelig å gjøre noe med. Han mener de privatrettslige avtalene som i dag brukes har form av kjøp og salg av tjenester som

Les mer

Flere saker fra Fagbladet

Kvinners langtidssykemelding koster samfunnet 59 milliarder årlig, ifølge kvinnearbeidshelseutvalget. Saken til Kirsti Bergquist (58) kan ha avklart hvor stort ansvar arbeidsgiver faktisk har for å hjelpe syke tilbake i jobb.
Fagbladet 03.09.2025
Hans store gjennombrudd kom med en slags oppvekst-roman i den fiktive byen Lillevik, der hovedpersonen og vennene hans ble betraktet som utskudd og det som verre var av byens borgerskap og pene ungdom.
Fagbladet 03.09.2025
Ni av ti vil vil ha styrket bemanning i eldreomsorg og helse, mens åtte av ti ønsker det samme for barnehage og SFO. Det viser en ny undersøkelse utført for Fagforbundet.
Fagbladet 03.09.2025
Fagbladet skulle gjøre et rolig intervju med finansminister Jens Stoltenberg før valgkampen tok skikkelig av. Det gikk ikke helt som planlagt.
Fagbladet 03.09.2025
Pasienter risikerer å havne hos behandlere som har gjort så grove feil at de ikke har lov til å kalle seg psykologer.
Fagbladet 03.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt