AddToAny

FORVALT EIERSKKAAPET TIL DINE DATA

FORVALT EIERSKKAAPET TIL DINE DATA
Du må forvalte dine data som du forvalter eierskapet til din eiendom og produksjon.
I gårdsdrifta møter vi digitale løsninger på flere og flere områder, men vi er trolig bare i starten på digitaliseringen av landbruket. Digitaliseringen vil i større grad framover bidra til at ulike teknologier kan samha dle. Mulighetene for å koble produkter og tjenester sammen i en helhet for bonden er større enn før. Dette gir både nye muligheter gjennom deling av data samt skaper behov for styring og styrking av dataeierskap for bonden.

Eierskap parallelt med samarbeid og datadeling
Digitalisering og arbeidet med å utvikle mer bærekraftige produkter og produksjonsprosesser er i dag to sentrale drivere i både nærings- og samfunnsutvikling. Verdien av gode data for den enkelte bonde, og felles digital infrastruktur som skaper dataflyt i landbruket øker. Eierskap til data aktualiseres. Fokuset på å hegne om eierskap til data øker, samtidig som det er ønskelig med mer deling av data blant annet for å gi mer helhetlig beslutningsstøtte, for å effektivisere og for å skape nye produkter og tjenester. Bønder, næring, forvaltning, forskning, finans, teknologileverandører, avlsorganisasjoner, rådgivningstjenesten, regnskapsbransjen, leverandør- og foredlingsindustri med flere bør samarbeide enda bedre for å bidra til økt verdiskaping og innovasjon i landbruket. For å oppnå dette er det nødvendig med klare ansvarsforhold, god styring og
Gå til mediet

Flere saker fra BUSKAP

Hos Jarle Mjølhus ble problemet med hasesår og hovne hase løst med vannmadrasser i liggebåsene.
BUSKAP 06.09.2024
Helsesertifikater fra Mattilsynet er en forutsetning for at Geno kan eksportere sæd. Ressursknapphet og manglende vilje til å prioritere denne oppgaven bremser Genos sædeksport.
BUSKAP 06.09.2024
BUSKAP 06.09.2024
Det er sommer! Ett ord som rommer så mye. Forventninger, hvordan blir våren, blir det nok grovfôr, beiteslipp, hastverk og lastverk. Skolefri. Arbeid, definitivt arbeid. Det er absolutt mulig å miste hodet i alle gjøremål.
BUSKAP 06.09.2024
Økonomi og utslepp av klimagassar ved aukande mjølkeavdrått pr. ku.
BUSKAP 06.09.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt