Ifølge notatet gir universitets- og høgskoleloven hjemmel til å gi bøter for misbruk av vernede titler og grader, for eksempel tittelen professor eller gradene bachelor og master, og også for misbruk av betegnelsene universitet og høgskole.Nå kommer Kunnskapsdepartementet med et forslag til forskrift, som fastsetter størrelsen påbøtene.
Denskal også gjelde ulovlig bruk av betegnelsene fagskole og fagskoleutdanning, heter det, og skal tre i kraft 1. januar2018.
Forslaget er på høring med frist15.september.
Refsetprofessor-bruk
Ifjor sommer sendte Kunnskapsdepartementet ut et strengt brev til alle universitetene, høgskoler og forskningsinstitutter,der bruken av tittelen professor ble skjerpetinn.
Se brevether
I brevet sto det at den som misbruker tittelen, enten det er forsettlig eller uaktsomt, kunnestraffes med bøter. Det gjaldt også hvis professor er en del av en tittel, foreksempelforskningsprofessor.
Bakgrunnen for brevet varat d


































































































