AddToAny

Fikk nei til jobb og beskjed om at familie og venner kan utsettes for russisk press

Norsk statsborger fikk nei til administrativ stilling med henvisning til sin russiske bakgrunn. Sintef sier at de ønsker å ansette fra alle land.
Brussel (Khrono): - Jeg hadde en fantastisk følelse.

Uttalelsen kommer fra en person som i høst søkte på en administrativ stilling ved Sintef. Under det første av to intervjuer skal vedkommende, som har bodd i Norge i flere år, ha opplyst om at hen i tillegg til sitt norske statsborgerskap, også er russisk statsborger. Dette for å sikre at de ikke brukte unødvendig tid, dersom det var et problem, sier vedkommende til Khrono.

Det var det i utgangspunktet ikke, hen kunne vurderes.

Den gode følelsen skulle ikke vare. I mai fikk vedkommende en e-post fra en ansatt i Sintef.

- Han kunne ikke gi meg noe jobbtilbud, fordi ledelsen mener at siden jeg er russisk og har familie i Russland, kan politiet presse familien min slik at jeg gir informasjon om Sintef. Fra mailen forsto jeg at han på grunn av statsborgerskapet bare kunne gi meg tilbud med begrenset tilgang til ulike data. Det er ikke bra, det er diskriminerende og gjør at en ikke utføre alle oppgaver, sier hen.

Mente familie kan utsettes for press

Vedkommende ønsker ikke å stå fram med navn.

Khrono har lest innholdet i e-posten, der det gis beskjed om at hen ikke kan tilbys jobb. Der heter det at Sintef på grunn av situasjonen i Ukraina etter den russiske invasjonen, og at vedkommende har russisk statsborgerskap i tillegg til det norske, måtte ta en risikovurdering.

Det vises til at vedkommende har bodd lenge i Norge og at hen som norsk statsborger har de samme rettighetene som andre norske statsborgere. Likevel mener de, ifølge e-posten, at det er en risiko, fordi vedkommende selv, familie eller venner kan utsettes for press fra russisk etterretning for å få konfide

Les mer

Flere saker fra Khrono

Hvor lett skal vi gjøre det for KI-generasjonen, spør student. Har vi ikke universiteter for å oppdra individer som kan undersøke, skrive og tenke selv, istedenfor å leke gjetteleken med informasjon fra ChatGPT?
Khrono 28.09.2023
Regjeringen vil ha mindre detaljstyring. Prosessen startet i sommer, og fortsetter nå.
Khrono 28.09.2023
Over en tredel av studentene ved fagskolene har ikke opplevd at representanter fra arbeidslivet har bidratt i utdanninga hittil i studiet, viser Studiebarometeret for fagskolestudenter.
Khrono 28.09.2023
Han framsto som en usedvanlig dyktig søker da han søkte jobb hos Universitet i Bergen. Nå vil universitetet be redelighetsutvalget se på covid-19-artiklene han publiserte mens han var ansatt.
Khrono 28.09.2023
Leder av sykepleieforbundets studentorganisasjon mener universitets- og høgskoleloven i for liten grad ivaretar studenter og deres rettigheter.
Khrono 27.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt