AddToAny

Farlig taushet om helseberedskap

Helsetjenesten leverer til gull i krise. Det er i stor grad takket være en imponerende ekstra innsats fra alle dem som jobber i Helse-Norge. Sånn kan det ikke fortsette.
Helseberedskapen må styrkes, og det haster. Norge trenger en beredskap som ikke bare lener seg på velviljen til sykepleiere, leger, helsefagarbeider og andre i helsetjenesten. Vi kan ikke fortsette å satse på at de stiller opp langt utover det vi kan forvente fordi de føler et sterkt ansvar for alle som trenger dem i krise.

Det går ikke i lengden, og særlig ikke i en tid hvor trusselbildet er mer alvorlig enn vi noen gang har sett.

NSF (Norsk Sykepleierforbund) fikk mandag ros fra helt sentrale samfunnsaktører med ansvar for beredskap. NSF har nemlig lenge løftet utfordringene i dagens og fremtidens helseberedskap. I går sto forbundsleder Lill Sverresdatter Larsen i bresjen for en rundekonferanse om temaet.

Trusselbildet er her - også i Norge

Jeg var flue på veggen på konferansen, og om jeg ikke har forstått alvoret før, så har jeg det nå. Verden er i endring, og vi kan ikke lenger tro at vi her i vårt lille land kan fortsette å leve som om ingenting rammer oss. De fleste av oss tenker nok at her lever vi trygt. Ja, vi gjør det, men ikke helt.

Les mer

Flere saker fra Sykepleien

Andrzej Gorecki er sykmeldt, men får ikke sykepenger. Han forstår ikke hvorfor.
Sykepleien 20.02.2024
Kanskje er det alderen, men jeg klarer bare ikke å mønstre den store begeistringen for den siste kunstig intelligens-bølgen.
Sykepleien 06.12.2023
Det finnes ikke en stor reserve av sykepleiere, viser denne studien. De aller fleste har relevante stillinger, selv om de ikke arbeider med direkte pasientkontakt.
Sykepleien 13.10.2023
DU VET KANSKJE at du har pensjonen din i KLP og at du har «offentlig tjenestepensjon», men vet du hva dette egentlig betyr for deg?
Sykepleien 13.10.2023
Sykepleie er som jazz. Hva kjennetegner jazz? Improvisasjon.
Sykepleien 28.09.2023

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt