VVS Aktuelt
05.12.2022
De første fagprøvene i ventilasjonsteknikk ble i slutten av november gjennomført på Kuben i Oslo. Stian Askerød og Yesin Azagouagh fra GK kan nå feire at de har bestått fagprøven, som nummer tre og fire i Norge.
- Ny teknologi, strengere miljøkrav og behovet for godt inneklima setter høyere krav enn før til fagarbeidere som jobber med ventilasjon. Fagbrevet skal sikre at kvaliteten på arbeidet som utføres er godt nok. I tillegg løfter fagbrevet yrkesstoltheten til arbeiderne, og dokumenterer kompetansen deres, sier Thor Endre Lexow, administrerende direktør i VKE - Foreningen for ventilasjon, kulde og energi.
Les merI 2021 ble ventilasjonstekniker en ny fagutdanning innen elektrofag. De første som tar fagutdanningen på ordinært vis, med to år på VGS og to år i lære vil være ferdig utdannet i 2025, mens de første praksiskandidatene uteksamineres i disse dager. - Gjennom praksiskandidatordningen kan de med fem års relevant arbeidserfaring melde seg opp til fagprøven, når de har avlagt en teoretisk eksamen for praksiskandidater. For å forberede kandidatene på den skriftlige eksamen tilbyr VKE et teoriforberedende kurs som går over 30 uker, forklarer Lexow.
Økt kompeta


































































































