AddToAny

Et behagelig sted å fly fra

Et behagelig sted å fly fra
Den nye terminalen på Gardermoen skal forene mange motstridende krav og behov. Arkitektur N har invitert Tom Wilkinson til å vurdere om løsningene fungerer og plassere Oslo Lufthavn i en historisk og internasjonal sammenheng.
Flyplassen stiller en rekke krav til arkitekten som skal utforme den, og mange av dem er motstridende. Et stort antall brukere skal flyttes gjennom bygget så raskt som mulig, man skal inkludere svært komplekse tekniske systemer for bagasjehåndtering, service på flyside og trafikkstyring, og bygget må integreres med lokale transportnettverk, slik at de reisende kan komme raskt videre. Samtidig må disse kravene veies opp mot stadig strengere krav til sikkerhet, i tillegg til behovene til kommersielle funksjoner, som ofte er essensielle for den økonomiske bærekraften til slike prosjekter. Som om ikke det var nok, får arkitektene bak internasjonale flyplasser ofte den vage oppgaven å skulle skape noe som kan representere nasjonen. Utfordringen er dermed å forene alle disse oppgavene på en vellykket måte.
At den nye terminalen ved Oslo Lufthavn klarer dette med glans burde ikke være overraskende, tatt i betraktning at Nordic - Office of Architecture har blitt globalt anerkjente spesialister på feltet.
Nordic har også utformet den eksisterende terminalen på Gardermoen, på 1990-tallet, og har videre ferdigstilt andre terminaler i Bergen, Stockholm og Hyderabad. De har også utformet en helt ny flyplass i Istanbul, som for tiden er under bygging, og vil bli verdens største når den er ferdigstilt. I kontrast til den er det nye prosjektet på Gardermoen ikke skapt fra grunnen av, men er en utvidelse av det eksisterende bygget, noe som i seg selv er en utfordring.
Flyreiser var en gang i tiden forbeholdt de svært rike, og flyplasser var derfor utformet for å brukes av et lite antall mennesker. Terminaler i mellomkrigstiden, som den runde "bikuben" på Gatwick, var selvtilstrekkelige objekter som ikke ga noen åpenbar mulighet for utvidelse. Da de kommersielle jetflyene kom på midten av 50-tallet, førte det til et økende antall flyreisende blant middelklassen, og noen arkitekter begynte allerede da å vurdere hvordan flyplassbygninger kunne utformes med tanke på fremtidige utvidelser. Én mulighet er å bare legge til nye og helt atskilte terminaler, forbundet med transportsystemer, men dette er avhengig av store tilgjengelige områder og skaper ikke noen enkel overgang for de reisende. Et bedre alternativ er å bygge en utvidelse av den opprinnelige terminalen. I mange tilfeller har slike tilbygg blitt lagt til på en mer eller mindre tilfeldig måte, men noen mer oppfinnsomme løsninger har blitt forsøkt gjennomført, som systemet av omliggende ringer på flyplassen i Kansas.
En utvidelse hadde vært en del av planen for flyplassen på Gardermoen helt fra starten av. Den planlagte Terminal 2 ble opprinnelig tenkt som en separat konstruksjon som var forbundet med den opprinnelige terminalen gjennom en k
Gå til mediet

Flere saker fra Arkitektur N

At den svenske boken Jane Jacobs idéer om människor, städer och ekonomier
Arkitektur N 28.10.2022
Charlottenlund gravlund ble innviet i 2020. Et ni hektar stort område hadde da blitt forvandlet fra jordbruksland til en helt ny og livssynsnøytral gravplass, ca.
Arkitektur N 28.10.2022
Torsteinsen design har gjennom flere år skapt liturgisk inventar som tar troen inn i vår tid.
Arkitektur N 28.10.2022
På landets største gravlund har alle Gravferdsetatens arbeidsoppgaver blitt en øvelse i biologisk mangfold og grønn omstilling.
Arkitektur N 28.10.2022
Hyggelige omgivelser scorer høyt når vi skal spise lunsj, viser en ny undersøkelse. Dette tok AJ Produkter konsekvensen av da de skulle innrede sin nye kantine. Den er blitt riktig pen og innbydende, og svært så representativ.
Arkitektur N 28.10.2022

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt