Den norske tannlegeforenings Tidende
12.11.2020
933 Sigrid Haugen Foto: Ranju Sharma Sigrid Haugen disputerte den ved Det odontologiske fakultet, Universitetet i Oslo, med avhandlingen «A study of adiponectin and adiponectin receptor agonist ADP355 in bone and orthodontic tooth movement».
Prosjektet ble hovedsakelig utført ved Institutt for klinisk odontologi, Avdeling for biomaterialer og Klinisk forskningslaboratorium under veiledning av professorene Janne Elin Reseland og Håvard Jostein Haugen.
Les merAdiponektin er et protein man finner mye av sirkulerende i plasma, men det er store individuelle variasjoner. Adiponektin finnes som ulike former i kroppen og det er viktig for blant annet metabolisme samt at det har en anti-inflammatorisk effekt. De siste årene har det blitt utviklet en peptid adi


































































































