Dommer Hanne Sofie Bjelland i Oslo tingrett og advokat Ola Ø. Nisja i Wikborg Rein var invitert som foredragsholdere for å snakke om «advokaten og mekling» - et av hovedtemaene på agendaen.
I sommer trådte det i kraft en lovendring i tvisteloven § 8-3, som lovfester at det «skal» foretas rettsmekling i saker som egner seg for dette.
Tidligere lød ordlyden «kan». Endringen har dermed gjort rettsmekling til et desto mer aktuelt tema for advokater å forholde seg til.
- Negativ innstilling
Både i stevning og i tilsvar til retten må advokatene oppgi begrunnelse for hvorfor mekling eventuelt ikke skulle være egnet.
Til tross for at mekling er blitt et viktig satsingsområde, opplever både Nisja og Bjelland at mange advokater har en negativ innstilling til mekling som tvisteløsningsmekanisme.
- Jeg tror flere har


































































































