Gunnerusbiblioteket er det eldste vitenskapelige biblioteket i Norge.
Mistro til argumentasjon
En lydhør forsamling av studenter, ansatte og emerituser på NTNU hadde møtt opp for å protestere mot at deler av Gunnerusbiblioteket har vært stengt siden august. Begrunnelsen fra NTNUs bibliotekdirektør er at sikkerheten må styrkes.
Demonstrantene reagerer på at NTNU har stengt dette biblioteket på ubestemt tid og betviler at hensynet til sikkerheten er det eneste motivet. Også ansatte Khrono har vært i kontakt med, mistenker at Gunnerusbiblioteket vil bli varig stengt og at skranketjenester og lesesalsplasser kan bli flyttet til Lysholmbiblioteket i nærheten.
- 80-årig terrorist med neglesaks
- Nå har NTNU stengt biblioteket på ubestemt tid. Man skylder som vanlig på sikkerhet, og nekter oss adgang etter et innbruddsforsøk. Hvis man er så redd for sikkerheten, er det merkelig at man i kveld åpner opp under Kulturnatt. Det kunne jo komme inn en åtti år gammel terrorist med neglesaks, sa Terje Bratberg spydig.
Bibliotekdirektør Sigurd Eriksson sier til Khrono at NTNU ikke har noen planer om å stenge Gunnerusbiblioteket.
Innbruddsforsøk i juni
Det hele startet med at en ukjent person i juni tok seg inn i kontorfløyen i tilknytning til spesialsamlingene. Da personen støtte på en ansatt, snudde vedkommende og gikk ut. Hendelsen ble politianmeldt og førte til at deler av biblioteket ble stengt.


































































































