AddToAny

Brexit-usikkerhet for norske advokater

Brexit-usikkerhet for norske advokater
De norske advokatkontorene i London forteller om dårlig stemning og færre transaksjoner etter Brexit. LONDON/ TØNSBERG / OSLO: London City en glovarm sommerdag i 2016 synes å fortone seg nesten som en hvilken som helst annen arbeidsdag.
I den travle hovedgaten Cheapside haster småsvette menn i dress og en og annen turist side om side. Solen skinner fra en bortimot skyfri himmel, og gradestokken viser både fire og fem grader varmere enn det de fleste vil mene er behagelig arbeidstemperatur.

Ved Wikborg Reins kontor er det muligens roligere enn vanlig, men like fullt ingen tradisjonell fellesferie-stemning. Birgitte Karlsen er blant dem som holder fortet. Mens kollega Ole Henrik Wille har ferie, jobber hun, og omvendt. Hun klager ikke på været. Sommeren hittil har bydd på ruskevær, på alle mulig måter.

- Det er ingen tvil om at Brexit har vært et svært viktig tema rent politisk - og noe alle her er interessert i. De fleste trodde nok ikke det skulle bli noe av, og det rådet en litt sjokkert stemning her i City den morgenen vi fikk vite resultatet, forteller Karlsen.

Roet seg ned

Siden 2011 har hun jobbet ved kontoret, først som senioradvokat, og siden 2013 som partner. Hverdagen hennes består hovedsakelig av internasjonale offshore-avtaler og tvister - som i liten grad vil bli preget av Brexit.

- I dagene etter Brexit-avstemningen snakket ikke folk på gaten her om noe annet. Nå har det roet seg litt. Vi har jo ikke noe valg, og må jo forholde oss til resultatet. Også må vi håpe på best mulig forhandlingsresultat som påvirker markedene i minst mulig grad, understreker Karlsen.

Hun understreker at usikkerheten er noe av det mest utfordrende med situasjonen.

- Alle er spent på hva dette egentlig vil innebære, og det kan jo egentlig ingen svare på i dag. På lang sikt kan det åpenbart få store konsekvenser for Storbritannia. Det er helt avhengig av hva slags resultat man forhandler seg frem

Les mer

Flere saker fra Advokatbladet

«Hvor mange justismord må til for at staten innser at vi har et rettssikkerhetsproblem i Norge?». Advokatbladet er med når fire advokater tilbyr gratis rettshjelp til en liten skare av Oslos innbyggere.
Advokatbladet 19.06.2024
I to år har Selmer samarbeidet med Fontenehuset for å hjelpe mennesker med psykiske lidelser ut i arbeidslivet. - Som samfunnsaktør skal vi naturligvis bidra til omgivelsene, mener partner Thomas G. Michelet.
Advokatbladet 19.06.2024
Samarbeider med rettshjelpstiltak og advokatfirmaer for å ta forvaltningssaker og saker som trenger rettslig avklaring til domstolene. - Ønskemålet er at dette skal bli et permanent tilbud, sier Merete Smith.
Advokatbladet 19.06.2024
Da han sluttet i Schjødt for å starte sitt eget firma, bestemte han seg for å ta samfunnsansvar ved å jobbe pro bono, og ved å donere en bit av overskuddet til et godt formål. I fjor gikk pengene til innkjøp av en overvåkingsdrone i Ukraina.
Advokatbladet 19.06.2024
Da Stortinget vedtok sin innstilling til advokatforskriften, ble regjeringens forslag om egne klientkontoer for hver klient, uavhengig av beløp, sablet ned.
Advokatbladet 19.06.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt