AddToAny

ARBEIDSGLEDE MOTIVERER TIL MER SOMMERMJØLK

ARBEIDSGLEDE MOTIVERER TIL MER SOMMERMJØLK
God mjølkepris, bedre utnyttelse av fjøset og ikke minst mulighet for å tilby kalvene mer plass motiverer for babyboom på våren.
Buskap besøker det unge brukerparet Bjørnhild Vigerust og Bjørn Sverre Grjotheim som nå er med på 10 på topp i antall insemineringer i juli og august. «Jeg velger meg april» er et kjent sitat fra Bjørnson. På mitt spørsmål om hvorfor de ønsker seg kalving på våren, så er Bjørnhild sitt umiddelbare svar:

- Det handler først og fremst om hvordan dyra har det. Det at førstegangskalverne får mer plass, og kalvene kan få mulighet til mer uteliv betyr mye. Jeg blir glad av å legge merke til slike detaljer. Vi vil gjerne ha opp mot 70 prosent som kalver på våren. Jeg tror og at vi vil få en robust besetning med god bein.
- Andre fordeler er at det oppleves som naturlig. Det er lett å se brunsten, vi har lyset med oss. I tillegg gir det et godt påslag på mjølkeprisen når vi kan levere 40 prosent av kvota i de tre månedene med sommerpris, sier Bjørn

Historie med sommermjølk
Bjørnhild har vokst opp med fokus på sommermjølk på hjemgården på Dovre. Da løsdriftfjøset ble bygd i 2000 var det naturlig å bruke dyrka mark rundt fjøset til stor produksjon. Bjørn derimot har på sin gård i Lom vokst opp med sommerfri, og sinku i fjellet. Da han tok over så han muligheten til å utvide produksjonen med mer og mindre jamn kalving gjennom året. Logistikk var noe de jobbet mye med, da kvota etter hvert ble stor i forhold til antall båsplasser. Med 23 båsplasser og 180 000 liter i kvote var det behov for å tenke strategisk.

Melkeproduksjonen på to gårder slås sammen
Nå slås melkeproduksjonen på de to gårdene sammen, og på Dovre er de to i full gang med å bygge ut løsdriftsavdelingen for å gi mer plass til primært hunndyr. I sommer har de levert 170 000 liter til beste pris - pristillegget er på 1 kr per liter i sone Fjord og fjell. I sommer har de hatt «såmmårssamdrift»- en stor takk til den rådgiveren som
Gå til mediet

Flere saker fra BUSKAP

Hos Jarle Mjølhus ble problemet med hasesår og hovne hase løst med vannmadrasser i liggebåsene.
BUSKAP 06.09.2024
Helsesertifikater fra Mattilsynet er en forutsetning for at Geno kan eksportere sæd. Ressursknapphet og manglende vilje til å prioritere denne oppgaven bremser Genos sædeksport.
BUSKAP 06.09.2024
BUSKAP 06.09.2024
Det er sommer! Ett ord som rommer så mye. Forventninger, hvordan blir våren, blir det nok grovfôr, beiteslipp, hastverk og lastverk. Skolefri. Arbeid, definitivt arbeid. Det er absolutt mulig å miste hodet i alle gjøremål.
BUSKAP 06.09.2024
Økonomi og utslepp av klimagassar ved aukande mjølkeavdrått pr. ku.
BUSKAP 06.09.2024

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt