AddToAny

Aleris-saken SV og Rødt: - Hører et tøffere Ap mot kommersiell velferd

Aleris-saken SV og Rødt: - Hører et tøffere Ap mot kommersiell velferd
SV og Rødt liker den nye tonen fra Ap mot de kommersielle velferdsaktørene. - Men nå må de følge opp på Stortinget, utfordrer SV-leder Audun Lysbakken, som håper på ny entusiasme for rødgrønt regjeringsprosjekt.
Bakgrunnen for SV-lederens oppfordring er Hadia Tajiks (Ap) kraftige reaksjoner på Aleris-saken som den siste uken har rullet i mediene etter at Dagbladet først omtalte saken.

Saken dreier seg om at Fagforbundets har gått til massesøksmål mot Aleris Ungplan og BOI på vegne av 17 tidligere konsulenter i den kommersielle velferdsvirksomheten.

De tidligere konsulentene jobbet for Aleris som selvstendig næringsdrivende, men mener de skal regnes som vanlige arbeidstakere i selskapet. Et av kravene er at Aleris må etterbetale overtidspenger, feriepenger og pensjon.

Fagforbundet har i tillegg anmeldt Aleris Ungplan og BOI til Økokrim for grove brudd på arbeidsmiljøloven, arbeidsuker på opptil 120 timer, mulig avgiftsunndragelse, bedragerier og dokumentfalsk og mulig uforsvarlig barnevernsarbeid. Dette er avdekket gjennom Fagforbundets egne undersøkelser.

Aleris-direktør Erik Sandøy har i gjentatte intervjuer uttalt at selskapet ikke har gjort noe ulovlig. Han påpeker overfor Fagbladet at Aleris Omsorg Norge over tid har gjennomført en betydelig endringsprosess for å få flere konsulenter over i fast stilling og at han ser fram til en rettslig behandling av saken.

SV-lederen: - Politikken som er viktigst

Arbeidspolitisk talsperson i Ap Hadia Tajik har reagert kraftig på det som har kommet fram og uttalte til Fagbladet at hun kommer til å bringe saken videre i partiet og på St

Les mer

Flere saker fra Fagbladet

Kvinners langtidssykemelding koster samfunnet 59 milliarder årlig, ifølge kvinnearbeidshelseutvalget. Saken til Kirsti Bergquist (58) kan ha avklart hvor stort ansvar arbeidsgiver faktisk har for å hjelpe syke tilbake i jobb.
Fagbladet 03.09.2025
Hans store gjennombrudd kom med en slags oppvekst-roman i den fiktive byen Lillevik, der hovedpersonen og vennene hans ble betraktet som utskudd og det som verre var av byens borgerskap og pene ungdom.
Fagbladet 03.09.2025
Ni av ti vil vil ha styrket bemanning i eldreomsorg og helse, mens åtte av ti ønsker det samme for barnehage og SFO. Det viser en ny undersøkelse utført for Fagforbundet.
Fagbladet 03.09.2025
Fagbladet skulle gjøre et rolig intervju med finansminister Jens Stoltenberg før valgkampen tok skikkelig av. Det gikk ikke helt som planlagt.
Fagbladet 03.09.2025
Pasienter risikerer å havne hos behandlere som har gjort så grove feil at de ikke har lov til å kalle seg psykologer.
Fagbladet 03.09.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt