journalist, Uniforum
Tidsskriftet Plos One publiserte i november en (fagfellevurdert) studie om tidsbruk på fagfellevurdering i et globalt perspektiv. De 63,4 millioner arbeidstimene, som utgjør 32 500 årsverk er kun innenfor fag som faller inn under paraplyen biomedisin. Forfatterne påpeker at selv om den fagretningen har sine særtrekk, så utgjør den også nesten halvparten (44 prosent) av den globale vitenskapelige publiseringen i 2015, og at det de har funnet sannsynligvis også gjelder innenfor andre fagfelt.
Hvis forskerne skulle fått 300 kroner timen, så ville det ha kostet 19 milliarder, men de færreste forskere skriver timer for den tiden de bruker på fagfellevurdering.
Vurderte å stenge sjappa
Postdoktor Magne Flemmen ved Institutt for sosiologi og samfunnsgeografi på Universitetet i Oslo (UiO)er en av dem som har følt på frustrasjonen ved å bruke mye av sin arbeidstid på å vurdere andre sitt arbeid.
- Mye av det er gørrkjedelig gratisarbeid, men du veit at du bør, sier han til Uniforum.
Han forteller at det varierer mye hvor lang tid det tar å


































































































