AddToAny

«Hei, jeg heter Cecilie, har du jobb til meg? »

«Hei, jeg heter Cecilie, har du jobb til meg? »
Med fagbrev i industrimatproduksjon i hånda, fikk Cecilie Arntsen jobb på dagen på Sørlandschips.
- Jeg ringte produksjonssjefen direkte og sa omtrent: Hei, jeg heter Cecilie og har utdanning innen industrimatproduksjon. Har du jobb til meg?

Pågangsmotet ga resultater. Et kort intervju og Cecilie Arntsen fikk jobb på dagen. Det var 18. mai i år og enn så lenge har hun ikke angret på at hun byttet ut jobben med spekemat på Stranda med nøtter i Songdalen, rett utenfor Kristiansand.

Nøtteproduksjon er noe annet enn den produksjonen hun kom fra, så Arntsen har fått god opplæring i arbeidsoppgavene. Hun håper også å kunne jobbe med chipsen.

- Det kan bli litt ensformig å jobbe med det samme hele tiden. Spesielt når jeg er alene i produksjonen. Det er godt å ha musikk på øret, sier Arntsen.



Lukten av nytt Ansettelsen av Cecilie Arntsen var for øvrig også med på å trekke opp kvinneandelen på fabrikken. Den har vært relativt lav siden oppstarten, men bevisst rekruttering av jenter har resultert i at en tredjedel av de totalt 30 ansatte er kvinner.

Det er bra for arbeidsmiljøet, mener de, samtidig som det av mennene må innrømmes at kvinnene holder mer orden i produksjonslokalet.

Arntsen jobber i det de kaller fabrikken i fabrikken. Produksjonen av nøtter og chips er strengt adskilt. Å produsere nøtter er forbundet med enda strengere regler enn chipsproduksjon.

Produksjonen av nøtter ble flyttet fra
Les opprinnelig artikkel

Flere saker fra NNN-arbeideren

Regjeringen endrer arbeidsulykke-begrepet. Det vil føre til at flere skader blir godkjent som yrkesskade.
NNN-arbeideren 16.10.2025
NNN-arbeideren 16.10.2025
En tørket tyr fra Bergen har for evig spist seg inn i det norske kjøkkenet.
NNN-arbeideren 16.10.2025
Med skoleboller og surdeig vant et norsk bakerlag med tillitsvalgte over proffe konkurransebakere i Kina. Men NNN-delegasjonen tok med seg mer inspirasjon enn gull hjem i bagasjen.
NNN-arbeideren 16.10.2025
NHO mener regjeringens markedsføringsforbud mot visse matvarer til barn bryter med EØS-avtalen.
NNN-arbeideren 16.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt