AddToAny

Nå må Siv Jensen stoppe skattesjokket for eldre arbeidsløse. Det krever KrF og opposisjonen

Nå må Siv Jensen stoppe skattesjokket for eldre arbeidsløse. Det krever KrF og opposisjonen
Regjeringen har trosset flertallet i Stortinget og avviser å endre reglene om avkorting ved sluttvederlag. Nå presser KrF regjeringen til å snu.
- Grunnlaget for at vi gikk med på å skattlegge sluttvederlagsordningen, var at det ikke skulle føre til avkortning av Nav-ytelser. Gitt den informasjonen som statsråden gir nå, kommer jeg rett og slett til å be statsråden revurdere skattleggingen av sluttvederlaget allerede til revidert budsjett, sier stortingsrepresentant Hans Olav Syversen (KrF) til LO-Aktuelt.

- Det beste svaret jeg kan gi nå er å gå tilbake er vi var før endringen ble vedtatt, poengterer han.

* Renholder Inger Synnøve (59) ble fratatt 1,3 millioner i pensjon.

Regnet som inntekt

Sluttvederlaget for eldre arbeidstakere er et resultat av trepartssamarbeidet og ble innført i 1966 som et spleiselag, der skattefritaket var statens bidrag.

I desember 2015 vedtok flertallet i Stortinget at det tariffestede sluttvederla

Les mer

Flere saker fra Arbeidsmanden

SPØRSMÅL: Jeg var på hytta i sommer, og var uheldig å miste telefonen i bakken slik at skjermen sprakk. Jeg kan bruke den, men dekker LOfavør innboforsikringen denne skaden?
Arbeidsmanden 11.10.2025
Store kostnader kan stoppe Stad skipstunnel. Svaret kommer i statsbudsjettet for neste år.
Arbeidsmanden 11.10.2025
180 flere medlemmer Antall yrkesaktive medlemmer i Arbeidsmandsforbundet per 30. september 2025:
Arbeidsmanden 11.10.2025
I dag er det et krav at arbeidsgiver skal spare minimum 2 prosent av lønna i tjenestepensjon til sine ansatte. Men det er lov til å betale inn mer, helt opp til 7 prosent.
Arbeidsmanden 11.10.2025
I flere tiår etter den andre verdenskrig huset Gaustatoppen en topp-hemmelig NATO-base. Nå frakter Rune og Ingar turister i en av Norges bratteste baner.
Arbeidsmanden 11.10.2025

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt