AddToAny

Grønnere, råere,Grønnere, skarpere skarpere

Deutz-Fahr ruster seg til strid i stortraktorklassen med sin helt nye 8-serie. Med ny motor, nytt førerhus og helt ny elektronikk på plass, lover produsenten et realt løft.
Som eneste norske medie var Traktor på plass i Tyskland for å prøvekjøre nyheten i slutten av april. På Agritechnica i fjor høst viste DeutzFahr fram sin nye 8-serie for første gang. Det var en vel bevart hemmelighet som sto pent pakket inn og ventet på de besøkende, og reaksjonene lot ikke vente på seg.
Køene for å sikre seg et glimt innvendig holdt seg lange gjennom hele messeperioden. Endelig skulle den tyske produsenten vise fram noe nytt – og det i den aller grommeste traktorklassen.
Serien skal bestå av to modeller, 8310 med maksimale 313 hestekrefter og 8340 med 340
hestekrefter. I praksis er dette eksakt samme traktor, med to effektnivåer. I Norge tipper vi kjøperne velger den største, det har vi tradisjon for her.
Etterlengtet fornyelse Det mest markante løftet finner vi på førerplassen. Hytta, som har fått navnet Sigma-Vision, er helt ny fra bunnen av. Fire hytte-stolper og et tydelig fysisk mellomrom mellom motorpanseret og førerhuset vitner om en ny tid. Dette mellomrommet er ikke bare estetisk; det sørger for vesentlig mindre overføring av støy, vibrasjoner og varme til sjåføren.
En fornyelse var høyst nødvendig. Den aldrende Agrotron-hytta har fulgt merket helt siden 1995, og 30 år er ekstremt lenge i traktorsammenheng. Sammenlignet med nyvinningen så den utgående 8- og 9-serien brått veldig gammel ut.
Gå til mediet

Flere saker fra Traktor

Industridivisjonen ContiTech blir nå skilt ut og solgt til et investeringsselskap Den tyske industrikjempen Continental har inngått en avtale om å
Traktor 03.09.2026
Den tradisjonsrike, tsjekkiske traktorprodusenten er i hardt vær, og gjennom sommeren har utviklingen tatt en ny retning for merket som har slitt i årevis.
Traktor 03.09.2026
John Deere lanserer en omfattende oppgradering av traktorprogrammet sitt.
Traktor 03.09.2026
Museet ligger i Deutz-Fahr Arena i Lauingen i Tyskland, og ble åpnet i 2017 når nyanlegget ble tatt i bruk.
Traktor 03.09.2026
Iden siste uavhengige DLG PowerMixtesten leverte den nye Fendt 832 Vario et gjennomsnittlig drivstofforbruk i feltarbeid på bare 235 g/kWh diesel (+29 g/kWh AdBlue).
Traktor 03.09.2026

Nyhetsbrev

Lag ditt eget nyhetsbrev:

magazines-image

Mer om mediene i Fagpressen

advokatbladet agenda-316 allergi-i-praksis appell arbeidsmanden arkitektnytt arkitektur-n astmaallergi automatisering baker-og-konditor barnehageno batmagasinet bedre-skole bioingenioren bistandsaktuelt blikkenslageren bobilverden bok-og-bibliotek bondebladet buskap byggfakta dagligvarehandelen demens-alderspsykiatri den-norske-tannlegeforenings-tidende diabetes diabetesforum din-horsel energiteknikk fagbladet farmasiliv finansfokus fjell-og-vidde fontene fontene-forskning forskerforum forskningno forskningsetikk forste-steg fotterapeuten fri-tanke frifagbevegelse fysioterapeuten gravplassen handikapnytt helsefagarbeideren hk-nytt hold-pusten HRRnett hus-bolig i-skolen jakt-fiske journalisten juristkontakt khrono kilden-kjonnsforskningno kjokkenskriveren kjottbransjen kommunal-rapport Kontekst lo-aktuelt lo-finans lo-ingenior magasinet-for-fagorganiserte magma medier24 museumsnytt natur-miljo nbs-nytt nettverk nff-magasinet njf-magasinet nnn-arbeideren norsk-landbruk norsk-skogbruk ntl-magasinet optikeren parat parat-stat politiforum posthornet psykisk-helse religionerno ren-mat samferdsel seilmagasinet seniorpolitikkno sikkerhet skog skolelederen sykepleien synkron tannhelsesekreteren Tidsskrift for Norsk psykologforening traktor transit-magasin transportarbeideren uniforum universitetsavisa utdanning vare-veger vvs-aktuelt